14.03.2024

Henkel na InspiratON day 2024 w Raciborzu

Henkel Polska inspiruje młodych w Raciborzu

28 lutego w Raciborskim Centrum Kultury odbył się InspiratON day, wydarzenie, które Nowiny Raciborskie organizują dla maturzystów powiatu raciborskiego z myślą o ich wyborze ścieżki zawodowej. Jednym z ekspertów, którzy uczestniczyli w panelu poświęconym zawodom przyszłości był Karol Gawron, kierownik produkcji w fabryce Henkel Polska w Raciborzu.

Panel, w którym udział wzięli eksperci rynku pracy oraz menadżerowie z raciborskich przedsiębiorstw, w tym również z Henkla, miał za zadanie pokazać, jakim zmianom podlegają istniejące zawody, jakie nowe zawody będą się pojawiać i jakich kompetencji u pracowników szuka obecnie rynek pracy. Panel poprowadził Arkadiusz Gruchot, prezes Wydawnictwa Nowiny, a udział wzięli w nim: Karol Gawron, kierownik produkcji w fabryce Henkel Polska w Raciborzu, Maciej Musioł, współwłaściciel sieci ostrog.net oraz dr inż. Tomasz Czyszpak, prorektor do spraw organizacji Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu.

Podczas panelu dyskutowano o przekształceniach, jakie zachodzą w tradycyjnych zawodach w związku z postępem technologicznym i zmianami społecznymi. Paneliści zwrócili uwagę na konieczność adaptacji i ciągłego doskonalenia umiejętności zawodowych, aby sprostać wymaganiom nowoczesnego rynku pracy. Omówiono również perspektywy dla nowych zawodów, które powstają wraz z rozwojem technologicznym. 

Wydarzenia takie jak InspiratON day to szansa na spotkanie dwóch światów, a korzyści mogą (i powinny) odnosić obie strony. Mam nadzieję, że udało mi się zainspirować młodzież, aby nie szukała na siebie pomysłu zbyt daleko i nie narzucała olbrzymich oczekiwań. Przyszłość nie przyniesie rewolucji – nadal liczyć się będą podstawowe potrzeby jak: picie, jedzenie, edukacja czy zdrowie. Kluczową różnicą będzie rosnące znaczenie sztucznej inteligencji, zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym. Ale do tego nie będą potrzebne osobne fakultety, a logiczne myślenie. Dla tych, którzy stąpają mocno po ziemi, przypominam o nieustającej wartości zawodów technicznych. Jednak praca w tym obszarze wymaga równoczesnego rozwijania umiejętności komunikacji międzyludzkiej. Koniec końców wszystko opiera się na ludzkiej interakcji i umiejętności porozumienia się. – powiedział Karol Gawron, kierownik produkcji w fabryce Henkel Polska w Raciborzu.

Udział Henkla w tego typu wydarzeniach potwierdza zaangażowanie firmy we wspieranie edukacji młodych ludzi na każdym jej etapie. Od 2016 r. firma realizuje w Raciborzu i okolicach oraz wokół innych fabryk Henkla projekt edukacyjny pod nazwą Świat Młodych Badaczy. Jest to międzynarodowa inicjatywa skierowana do uczniów klas 2-3 szkół podstawowych, która ma na celu promowanie nauk ścisłych oraz rozwijanie w nich umiejętności krytycznego i logicznego myślenia. Z projektem i eksperymentami mogą zaznajomić się również dzieci z całej Polski poprzez stronę internetową henkel-swiatmlodychbadaczy.pl.

Informacje prasowe (189,22 KB)
Dorota Strosznajder Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej oraz Pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej Henkel Polska +48-22-56-56-665 dorota.strosznajder@henkel.com Pobierz wizytówkę Dodaj do ulubionych