20.02.2019

Wieloletnie działanie Henkla na rzecz kobiet

Ruszył nabór do 9. edycji programu „W drodze do pracy”

Henkel Polska i Fundacja „Miejsce Kobiet” organizują wspólnie kolejną, dziewiątą edycję programu aktywizacji zawodowej kobiet „W drodze do pracy”. Do tej pory w projekcie wzięło udział już 160 uczestniczek, z których blisko 70% podjęło na nowo pracę zawodową. W nowej odsłonie projektu w bezpłatnych warsztatach weźmie udział kolejnych 20 pań. Rekrutacja do programu odbywa się za pośrednictwem strony miejscekobiet.pl i potrwa do 8 marca.

W roku 2018 raport Global Gender Gap po raz kolejny wykazał nierówności w dostępie do rynku pracy ze względu na płeć. Aktywnych zawodowo Polek jest o 13,5% mniej (62,5%) niż aktywnych zawodowo Polaków (76%). Dzieje się tak mimo tego, że kobiety są statystycznie lepiej wykształcone od mężczyzn, a na rynku pracy podejmowanych jest coraz więcej działań mających na celu wspieranie rozwoju karier kobiet.

Projekt „W drodze do pracy”, zapoczątkowany przez firmę Henkel i Fundację „Miejsce Kobiet” w 2013 roku, jest jednym z takich działań. Jego celem jest wyrównywanie szans Polek na rynku pracy poprzez intensywny kurs aktywizacji zawodowej i przełamywanie barier psychologicznych związanych z długoletnią przerwą od pracy zawodowej.

To już dziewiąta odsłona projektu „W drodze do pracy”. Takie długofalowe działanie na rzecz kobiet wynika z polityki zarządzania różnorodnością w Henklu. Wierzymy, że kobiety są niezwykle cennym, ale nadal nie do końca docenionym i wykorzystanym zasobem, a więc wspieranie rozwoju ich karier i wydobywanie ich potencjału jest korzystne nie tylko dla nich samych, ale również dla organizacji, w których są lub będą zatrudnione – powiedziała Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. społecznej odpowiedzialności biznesu, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.

Inicjatywa „W drodze do pracy” kierowana jest do kobiet z województwa mazowieckiego pozostających co najmniej rok bez pracy. Osoby, które zgłaszają się do programu, biorą udział w intensywnych, 3-miesięcznych warsztatach. Ich celem jest nie tylko zdobywanie nowych umiejętności, ale także nauka radzenia sobie z brakiem pewności siebie i poczuciem bezradności, których częstym źródłem jest długotrwały brak aktywności zawodowej. Dlatego tak istotnym elementem projektu „W drodze do pracy” jest współpraca z doświadczonymi psychologami i coachami, którzy pomagają przełamać wewnętrzne bariery i odbudować poczucie własnej wartości.

- Jesteśmy dumni z faktu, że ten autorski program przynosi tak dobre efekty. Spośród 160 pań, które wzięły udział w poprzednich edycjach blisko 70% wróciło z powodzeniem do pracy, na krótko po zakończeniu kursu. Te wyniki, a także niezwykła, pozytywna energia, która za każdym razem rodzi się w grupie kursantek, silnie motywują nas do dalszego działania – powiedziała Agnieszka Kramm z Fundacji „Miejsce Kobiet”.

Program „W drodze do pracy”, jak co roku, jest niezwykle bogaty. Jego najważniejszymi elementami są trening psychologiczny oraz kompletny kurs aktywizacji zawodowej „Spadochron”, który pozwala uczestniczkom odnaleźć w sobie pokłady wewnętrznej motywacji do działania i zmiany. Ponadto w programie zostały przewidziane zajęcia praktyczne, które przygotują panie do efektywnego szukania pracy, ćwiczenia z autoprezentacji i emisji głosu, zajęcia z doradcą zawodowym oraz zajęcia z przedsiębiorczości. Kolejny raz, tak jak w roku poprzednim, odbędą się warsztaty z wizażu zakończone profesjonalną sesją fotograficzną, po której uczestniczki otrzymają portretowe zdjęcia przydatne np. do CV. Zgodnie z tradycją uczestniczki wezmą również udział w spotkaniach networkingowych z pracowniczkami firmy Henkel, dzięki którym dowiedzą się, jak wygląda praca w dużej, międzynarodowej firmie.

Jak się zgłosić?

Udział w 3-miesięcznym programie aktywizacji zawodowej jest bezpłatny. Organizatorzy zapraszają do aplikowania kobiety pełnoletnie, z wykształceniem średnim lub wyższym, zamieszkałe na terenie województwa mazowieckiego, posiadające status osoby bezrobotnej (zarejestrowane w urzędzie pracy), ale także osoby nieaktywne zawodowo (niezarejestrowane), pozostające co najmniej rok bez pracy. Ponadto, do tegorocznej edycji mogą się zgłaszać osoby z orzeczeniem niepełnosprawności, które są w stanie samodzielnie uczestniczyć w zajęciach. Panie zainteresowane udziałem w projekcie muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy, który można pobrać ze strony miejscekobiet.pl. Rekrutacja potrwa do 8 marca.

W celu wyjaśnienia wątpliwości i zadania pytań organizatorzy zapraszają do kontaktu mailowego: sylwia@miejscekobiet.pl.

Informacje prasowe (190,95 KB)
Dorota Strosznajder Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej oraz Pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej Henkel Polska +48-22-56-56-665 dorota.strosznajder@henkel.com Pobierz wizytówkę Dodaj do ulubionych