09.06.2022

Rekordowa edycja programu edukacji najmłodszych

Henkel podsumowuje wiosenną edycję Świata Młodych Badaczy

Henkel powrócił do szkół podstawowych z wiosenną edycją swojego społeczno-edukacyjnego projektu po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. W warsztatach prowadzonych w Dzierżoniowie, Raciborzu, Stąporkowie i okolicznych miejscowościach wzięło udział rekordowo dużo, bo ponad 1 400 uczniów. Firma zorganizowała również zajęcia w Warszawie dla dzieci pracowników Henkla, a także dzieci z ukraińskich rodzin, którymi opiekuje się polski oddział firmy.

Program Świat Młodych Badaczy, realizowany od 2016 r., jest skierowany do uczniów klas 2, 3 i 4 szkół podstawowych. Podczas 1,5 godzinnych, praktycznych warsztatów dzieci wcielają się w młodych badaczy. W trakcie zajęć uczniowie sprawdzają działanie różnych substancji i poznają bliżej zjawiska towarzyszące nam w życiu codziennym, takie jak np. lepkość czy działanie kwasów. Co więcej, dzieci, podobnie jak naukowcy, posługują się sprzętami laboratoryjnymi  i dowiadują się do czego służy np. papierek lakmusowy, bagietka czy kolba.  

Warsztaty nawiązują tematycznie do obszarów, w których działa firma Henkel, takich jak kleje oraz środki czystości i higieny osobistej. Istotne znaczenie ma tutaj również idea zrównoważonego rozwoju, która jest wpisana w wartości firmy.

Warsztaty odbywały się przede wszystkim w rejonach, w których zlokalizowane są siedziby firmy Henkel – w Dzierżoniowie, Raciborzu czy Stąporkowie oraz w okolicznych miejscowościach. W tegorocznej edycji projektu wzięło udział ponad 1 400 dzieci z 31 szkół. To rekordowy wynik w porównaniu z poprzednimi edycjami programu. Przy ostatnio realizowanej stacjonarnie edycji w 2019 roku frekwencja kształtowała się na poziomie ok. 1 000 dzieci.

W tym roku firma zorganizowała także warsztaty w Warszawie. Udział w nich wzięły dzieci pracowników Henkla i dzieci z ukraińskich rodzin, którymi opiekuje się Henkel Polska. To odpowiedź firmy na sytuację, w jakiej znaleźli się koledzy i koleżanki z Ukrainy. W ramach pomocy Ukrainie Henkel współpracuje także z organizacjami humanitarnymi i niosącymi pomoc, takimi jak PCK, Caritas, czy Fundacja Polsat przekazując pomoc produktową, której wartość dotychczas wyniosła ponad 1,3 mln złotych.

- Cieszymy się, że wróciliśmy ze Światem Młodych Badaczy w wersji stacjonarnej. Warsztaty dla uczniów zostały tak stworzone, aby „odczarować” fizykę, chemię czy biologię w oczach najmłodszych. Pozwolić im na odkrywanie tajników wiedzy poprzez doświadczenia i obserwację. To nasza inwestycja w pokolenie najmłodszych, bo to właśnie te dzieci będą wpływać na przyszłość naszej planety. Dotychczas ponad 5 400 uczniów z kilkudziesięciu szkół podstawowych w całej Polsce wzięło udział w warsztatach Świata Młodych Badaczy. Wyjątkowość tej edycji polegała również na tym, że mogliśmy zaprosić do udziału dzieci z rodzin ukraińskich, by choć w ten sposób dać im namiastkę normalności, nauki i zabawy – mówi Dorota Strosznajder, pełnomocnik zarządu ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.

Eksperymenty badawcze są prowadzone przez partnera programu, firmę LeoLAB, która działa w branży animacyjno-edukacyjnej, a podczas zajęć przybliża i oswaja młodych uczniów z naukami ścisłymi dzięki zabawie oraz praktycznym doświadczeniom.

- Ogromnie się cieszę, że mogłam uczestniczyć w projekcie Świat Młodych Badaczy i pokazać dzieciom, że nauka może być również fajną zabawą. Obserwuję zaangażowanie i zainteresowanie uczniów, kiedy wykonują eksperymenty i  widzę, że jest to dla nich atrakcyjna forma nauki. Dzieci chętnie zadają pytania, współpracują z kolegami i koleżankami, uczą się analizy i wyciągania wniosków – mówi Natalia Leońska z LeoLAB. – Dzięki obserwacji naszych małych podopiecznych mamy pewność, że nauka przedmiotów ścisłych przez praktykę oraz zabawę efektywnie uzupełnienia wiedzę podręcznikową – mówi Natalia Leońska z Leo Lab, partnera programu.

Więcej doświadczeń do samodzielnego przeprowadzenia oraz informacji o Świecie Młodych Badaczy można znaleźć na  stronie internetowej henkel-swiatmlodychbadaczy.pl.


O firmie LeoLAB
Firma LeoLAB powstała w 2020 roku. Jest tworzona przez młodą osobę, pełną pasji, zapału i nowych pomysłów. Uwielbia pracę z dziećmi, a każdy ich uśmiech napędza do dalszego działania. LeoLAB prowadzi swoje warsztaty m.in. w szkołach, przedszkolach a nawet w żłobkach. Przygotowuje zestawy edukacyjne do samodzielnego eksperymentowania oraz warsztaty i wydarzenia online, więcej na stronie leolab.pl.