19.06.2018

Mundial 2018 - technologie Henkla w piłkarskim świecie

Zakulisowy gracz Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej

Przez cztery tygodnie fani piłki nożnej z całego świata będą śledzić wydarzenia na boiskach od Kaliningradu po Jekaterynburg. Mistrzostwa Świata w Rosji to nie tylko ważna impreza sportowa, lecz także arena popisów technicznych i logistycznych. Oprócz graczy, trenerów i sędziów potrzebne są potężne reflektory, ekrany i nowoczesny sprzęt sportowy, w tym także – najnowsza piłka. We wszystkich tych elementach ukryta jest technologia Henkla. Od autokarów drużyn przez buty piłkarzy po cały stadion — wszędzie są potrzebne mocne środki klejące, uszczelniające i ochronne.

Piłka

Bez niej nie ma gry. Profesjonalna piłka do piłki nożnej składa się z licznych elementów, które tworzą dwie warstwy pokrycia wewnętrznego, oraz z nadmuchiwanego wnętrza. Kiedyś piłki były szyte ręcznie. Obecnie są produkowane z mniejszej liczby części, które łączy się specjalnymi klejami. Brak szwów na powierzchni zewnętrznej sprawia, że piłka jest trwalsza, bardziej aerodynamiczna i nie chłonie wody. Jest też lżejsza i bardziej okrągła. A wszystko to dzięki innowacyjnym rozwiązaniom do łączenia tekstyliów, skóry i innych materiałów, które Henkel dostarcza producentom sprzętu sportowego.

Piłkarskie korki

Szybkość i olśniewająca technika graczy to klucz do zwycięstwa w decydujących momentach. Piłkarskie buty przeszły niezwykłą metamorfozę na przestrzeni kilku ostatnich mistrzostw. Niegdyś zszywane, a dzisiaj klejone, co sprawia, że są lżejsze i bardziej elastyczne. Lepiej też dostosowują się do naturalnych ruchów zawodników. Aby uzyskać taki efekt, poszczególne warstwy i podeszwy butów (powierzchnie zewnętrzne, podpodeszwy, podeszwy środkowe, wzmocnienie pięty i piankowa wyściółka) łączone są różnego rodzaju klejami topliwymi.
Na każdym etapie produkcji używane są materiały klejące firmy Henkel.

Ochraniacze

Kopanie, blokowanie, faulowanie — nogi piłkarzy muszą dużo wytrzymać. Specjalne ochraniacze zabezpieczają ich kości i ścięgna Achillesa przed kontuzjami. Ich noszenie jest obowiązkowe. Ochraniacze piłkarskie muszą być mocne, by chronić graczy przed urazami, a jednocześnie lekkie i elastyczne, by nie ograniczać swobody ruchów. Wyściełane wnętrze blokuje uderzenia i zapewnia wygodę. Kleje firmy Henkel łączą twardą powierzchnię zewnętrzną z wewnętrzną miękką wyściółką tak, by ochraniacze nie uwierały i jak najlepiej dopasowywały się do kształtu nogi.

Stadion piłkarski

Czym byłaby piłka nożna bez stadionów? To szczególne miejsce wypełnione tysiącami kibiców tworzy atmosferę mistrzostw, której nic nie może się równać. Największym obiektem tegorocznych Mistrzostw Świata jest stadion Łużniki w Moskwie, który może pomieścić do 81 000 widzów. Rozegranych na nim zostanie siedem meczów, w tym mecz otwarcia i finał. Technologia Henkel jest używana na stadionach na całym świecie do budowy podłóg, ścian i sufitów.

Oświetlenie i ekrany

Mecze przy sztucznym oświetleniu to dla kibiców wyjątkowe doświadczenie. Gdy na zewnątrz jest całkiem ciemno, potężny system oświetleniowy gwarantuje optymalną widoczność na boisku. Obecnie coraz więcej stadionów staje się architektonicznymi perełkami dzięki zewnętrznemu oświetleniu, często złożonemu z nowoczesnych LEDów. Widzowie mogą śledzić wynik, skład drużyn i statystyki meczu na wielkich ekranach, a sponsorzy promują swoje marki, wyświetlając animowane reklamy na nośnikach umieszczonych wzdłuż boiska. Zapotrzebowanie na ekonomiczne, cienkie i lekkie wyświetlacze wciąż rośnie, a efektem tego są kolejne innowacje. Henkel dostarcza specjalne materiały uszczelniające, elektroprzewodzące atramenty do drukowania i kleje do produkcji ekranów LED i OLED.

Autokar drużyny

Aby dotrzeć z miejsca zakwaterowania na stadion, drużyna korzysta z własnego autokaru, do produkcji którego używane są różnego rodzaju materiały klejące i uszczelniające. Tradycyjne łączenie części przez spawanie jest coraz częściej zastępowane przez technologie klejenia, co pozwala znacznie obniżyć masę pojazdu. Dzięki zastosowaniu klejenia do montażu szyb, w autokarze można zaoszczędzić kilkaset kilogramów. Przyczynia się to do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji spalin. Lżejsza konstrukcja to również więcej miejsca na elektronikę, baterie i interfejsy. Dzięki rozwijaniu innowacyjnych technologii klejących, Henkel będzie ważnym partnerem branży motoryzacyjnej — również w tak perspektywicznych obszarach, jak pojazdy elektryczne i technologie internetowe w samochodach.

Informacje prasowe (1,34 MB)

Mundial 2018 - technologie Henkla w piłkarskim świecie

Dorota Strosznajder Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej oraz Pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej Henkel Polska +48-22-56-56-665 dorota.strosznajder@henkel.com Pobierz wizytówkę Dodaj do ulubionych
2018-06-Infografik-WM-2018-6000