11.03.2024

Henkel od lat stawia na edukację i rozwój kompetencji

Henkel Polska wraca z wyjątkowym projektem Świata Młodych Badaczy do Dzierżoniowa i Warszawy

Henkel Polska, ruszył z kolejną edycją międzynarodowego projektu edukacyjnego pod nazwą Świat Młodych Badaczy. Warsztaty powróciły do Dzierżoniowa, Warszawy i okolicznych miejscowości. W rolę młodych naukowców wcieli się blisko 800 uczniów. Firma nie ustaje w rozwijaniu projektu, w którym od 2016 roku wzięło udział już niemal 9 100 dzieci. Inicjatywie towarzyszy strona Świata Młodych Badaczy, w ubiegłym roku poszerzona o materiały dla rodziców.

Świat Młodych Badaczy to międzynarodowy program edukacyjny, skierowany do uczniów klas 2-3 szkół podstawowych, realizowany w Polsce od 2016 roku we współpracy z firmą LeoLAB. Tegoroczna edycja rozpoczęła się w Dzierżoniowie i okolicznych miejscowościach, a warsztaty programu są organizowane w Szkole Podstawowej w Dzierżoniowie, a także w Bielawie, w Pieszycach, w Piławie Dolnej i Piławie Górnej. Ponadto zajęcia zaplanowane są w szkołach podstawowych w Warszawie, w Grodzisku Mazowieckim, w Markach i w Piławie.

Koncepcja nauczania – osobiste doświadczenie

W czasie 90-minutowych interaktywnych warsztatów dzieci wykonują eksperymenty badawcze – przykładowo odmierzają potrzebne składniki, samodzielnie identyfikują badane substancje i wyciągają wnioski. Koncepcja nauczania w programie Świat Młodych Badaczy zakłada, że tylko przez osobiste doświadczenie dzieci mogą zdobyć lepsze wyobrażenie i zrozumieć, na czym polega praca badawcza. Biorąc udział w tym projekcie, młodzi ludzie poznają proces badawczy od tezy, poprzez wykonanie projektu, aż po ocenę jego rezultatów. Dzieci w trakcie zajęć przeprowadzają eksperymenty, zadają pytania, a także analizują i interpretują dane. Dzięki temu mogą rozwijać swoją kreatywność i zdolności poznawcze w sposób skuteczny i efektywny.

Rozwój kompetencji

Projekt Świat Młodych Badaczy ma na celu rozbudzenie pasji do nauk ścisłych i przyrodniczych wśród najmłodszych oraz rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia. Poprzez interaktywne warsztaty program kształtuje nie tylko kompetencje przedmiotowe, ale także rozwija umiejętność współpracy i rozwiązywania problemów. Zajęcia inspirują dzieci i młodzież do zainteresowania się nauką, a także poprzez możliwość samodzielnego eksperymentowania, zachęcają je do odkrywania fascynującego świata wokół.

- Wiemy, jak istotne w procesie edukacji jest myślenie, a nie tylko zapamiętywanie, i mocno kibicujemy koncepcji, że uczyć się to znaczy doświadczać i eksperymentować. Tak się rodzą innowacje. Chcemy wspierać dzieci w tym obszarze, dlatego realizujemy projekt Świata Młodych Badaczy, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do tego typu wiedzy nie jest wcale czymś oczywistym. Patrząc na efekty projektu, czujemy, że mamy tu realny, pozytywny wpływ - podkreśla Dorota Strosznajder, Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej oraz Pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej Henkel Polska, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.

Popularność projektu w społecznościach lokalnych

Projekt wpisał się niejako na stałe w program roku szkolnego wielu placówek w miejscowościach zlokalizowanych wokół siedzib Henkla w Polsce: w Dzierżoniowie, Stąporkowie, Raciborzu i Warszawie. Od roku 2016 w warsztatach Świata Młodych Badaczy wzięło udział  blisko 9 100 dzieci. Zasięg tej inicjatywy z roku na rok rośnie, jest ona doceniana zarówno przez społeczności lokalne, nauczycieli, szkoły, rodziców, jak również od wielu lat także przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Świat Młodych Badaczy dla rodziców

Warsztatom towarzyszy strona internetowa henkel-swiatmlodychbadaczy.pl. W ubiegłym roku wzbogacona o sekcję Dla rodziców, która zachęca do wspólnego spędzania czasu i eksperymentowania z dziećmi. Na specjalnie przygotowanej stronie internetowej firmy Henkel rodzice znajdą bezpłatny dostęp do wyjątkowych pomysłów na ciekawe doświadczenia, które można łatwo przeprowadzić w warunkach domowych. Każdy eksperyment jest opatrzony instrukcjami, umożliwiającymi sprawne i bezpieczne przeprowadzenie doświadczenia. Jak wytworzyć klej ze skrobi? Jak zrobić tajnopis? Jaką powierzchnię ma skóra? Wszystko to można teraz po prostu sprawdzić, doskonale się przy tym bawiąc!

Partner projektu LeoLAB

Warszaty Świata Młodych Badaczy prowadzone są przez partnera programu, firmę LeoLAB, która działa w branży animacyjno-edukacyjnej, a podczas zajęć przybliża młodym ludziom nauki ścisłe dzięki praktycznym doświadczeniom.

Nie istnieje skuteczniejszy sposób na naukę niż poprzez praktykę i zabawę. To recepta na zachęcenie najmłodszych do poszerzania swojej wiedzy oraz odkrywania tajemnic otaczającego nas świata. Zaangażowanie dzieci, z którym spotykam się na każdym warsztacie, doskonale ilustruje tę prawdę – mówi Natalia Leońska z LeoLAB.

Informacje prasowe (191,62 KB)
Dorota Strosznajder Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej oraz Pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej Henkel Polska +48-22-56-56-665 dorota.strosznajder@henkel.com Pobierz wizytówkę Dodaj do ulubionych