26.04.2023

Sukces programu edukacyjnego Henkla

Henkel Polska ponownie zawitał z programem Świat Młodych Badaczy do szkół w Stąporkowie i okolicznych miejscowościach

Henkel Polska kontynuuje realizowany razem z firmą LeoLAB międzynarodowy program edukacyjny pod nazwą Świat Młodych Badaczy. Po zeszłorocznym sukcesie ponownie zawitał on do szkół w miejscowościach zlokalizowanych wokół siedzib Henkla w Polsce. W dniach 17-28 kwietnia br. program gościł w Stąporkowie i okolicach, a udział w nim wzięło ponad 390 dzieci z 9 szkół podstawowych. W ramach tegorocznej edycji odbyły się także warsztaty w Dzierżoniowie i okolicznych miejscowościach. Dodatkowo, we współpracy z Fundacją Polki Mogą Wszystko, na początku roku firma przeprowadziła serię kilkunastu warsztatów w języku ukraińskim dla dzieci ukraińskich uchodźców w Polsce.

Celem projektu Świat Młodych Badaczy jest wspieranie popularyzacji nauk ścisłych wśród najmłodszych oraz rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia.

Świat Młodych Badaczy wspiera rozwój ważnych umiejętności u dzieci

Świat Młodych Badaczy to międzynarodowy program edukacyjny skierowany do uczniów klas 2-4 szkół podstawowych, realizowany w Polsce od 2016 roku. W czasie 90-minutowych interaktywnych warsztatów w szkołach dzieci wykonują eksperymenty badawcze – przykładowo odmierzają potrzebne składniki, samodzielnie identyfikują badane substancje i wyciągają wnioski. Takie zajęcia z zakresu nauk ścisłych pobudzają kreatywność dzieci oraz uczą je zbierania informacji, analizy i interpretacji danych.

W tegorocznym projekcie w rejonie Stąporkowa wzięły udział: Szkoła Podstawowa nr 1 i nr 2 w Stąporkowie, Szkoła Podstawowa nr 1 i nr 2 w Końskich, Szkoła Podstawowa w Gowarczowie, Modliszewicach i w Niekłaniu Wielkim, a także Szkoła Katolicka w Odrowążu oraz Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli. W zajęciach wzięło udział ponad 390 dzieci.

Rozwój i sukces projektu Świat Młodych Badaczy

Zgodnie z założeniem projektu zajęcia stacjonarne odbywają się w wybranych szkołach podstawowych, znajdujących się w pobliżu zakładów produkcyjnych firmy Henkel zlokalizowanych w Raciborzu, Stąporkowie i Dzierżoniowie. Od 2020 roku z projektem i eksperymentami mogą zaznajomić się również dzieci z całej Polski poprzez stronę internetową Świata Młodych Badaczy.

Łącznie we wszystkich dotychczasowych warsztatach wzięło udział 7 290 dzieci, a filmy edukacyjne na stronie cieszyły się bardzo dużą popularnością.

- Cieszę się, że udaje nam się rozbudzać w uczniach zainteresowanie naukami ścisłymi. Program z roku na rok rośnie w siłę i coraz więcej szkół zgłasza swoje zapotrzebowanie na takie warsztaty, doceniając ich wartość. Mamy nadzieję, że to doświadczenie i zdobyta wiedza znajdą odbicie w przyszłych wyborach ścieżki edukacyjnej i zawodowej uczniów. W tym roku Świat Młodych Badaczy zyskał jeszcze jeden wymiar – zdecydowaliśmy  się rozszerzyć projekt również o specjalne warsztaty przeznaczone dla dzieci ukraińskich, które odbyły się na początku roku – podkreśla Dorota Strosznajder, pełnomocnik zarządu ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.

Świat Młodych Badaczy dla Ukrainy

W tegorocznej edycji Henkel zaplanował także zajęcia w Warszawie, jak również warsztaty w języku ukraińskim dla dzieci ukraińskich uchodźców w Polsce, które odbyły się w styczniu i lutym m.in. w Głuchołazach, Sulechowie, Gliniku, Dębicy, Ustrzykach Dolnych, Kutnie i Warszawie.

Partner projektu LeoLAB

Eksperymenty badawcze prowadzone są przez partnera programu, firmę LeoLAB  która działa w branży animacyjno-edukacyjnej, a podczas zajęć przybliża młodym ludziom nauki ścisłe dzięki zabawie oraz praktycznym doświadczeniom.

Nie ma lepszego sposobu na naukę, niż poprzez praktykę i zabawę. To przepis na skuteczne zachęcenie najmłodszych do poszerzania swojej wiedzy i do odkrywania tajemnic otaczającego nas świata. Widać to w zaangażowaniu dzieci na każdym warsztacie – mówi Natalia Leońska z LeoLAB.

Henkel promuje ideę zrównoważonego rozwoju

Warsztaty nawiązują tematycznie do obszarów, w których działa firma Henkel, takich jak kleje czy środki czystości i higieny osobistej. Istotne znaczenie ma tutaj również idea zrównoważonego rozwoju, za którą firma podąża na każdym etapie swej działalności. To dlatego wśród warsztatów dla dzieci znalazły się także te o tematyce ukierunkowanej na ochronę środowiska, oszczędzanie energii, przetwarzanie makulatury oraz dbanie o zdrowie.

Informacje prasowe (188,25 KB)
Dorota Strosznajder Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej oraz Pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej Henkel Polska +48-22-56-56-665 dorota.strosznajder@henkel.com Pobierz wizytówkę Dodaj do ulubionych