27.03.2023

Sukces programu edukacyjnego Henkla

Henkel Polska ponownie zawita do szkół z programem Świat Młodych Badaczy

Henkel Polska kontynuuje realizowany razem z firmą LeoLAB międzynarodowy program edukacyjny pod nazwą Świat Młodych Badaczy. Po zeszłorocznym sukcesie ponownie zawita on do szkół w Warszawie, Dzierżoniowie, Stąporkowie i Raciborzu. Dodatkowo, we współpracy z Fundacją Polki Mogą Wszystko, firma przeprowadziła serię kilkunastu warsztatów w języku ukraińskim dla dzieci ukraińskich uchodźców w Polsce, które odbyły się na początku roku w Warszawie, Głuchołazach, Sulechowie, Gliniku, Dębicy, Ustrzykach Dolnych i Kutnie.

Nauki ścisłe przeżywają obecnie rozkwit. Pomagają zrozumieć świat, rozwinąć umiejętność krytycznego myślenia, uczą zadawania trafnych pytań, stawiania hipotez i wyciągania wniosków, czyli logicznego myślenia. Dlatego tak istotne staje się wspieranie w tym obszarze najmłodszych – ta właśnie idea leży u podstaw projektu Świat Młodych Badaczy.

Świat Młodych Badaczy wspiera rozwój ważnych umiejętności u dzieci

Świat Młodych Badaczy to międzynarodowy program edukacyjny, skierowany do uczniów klas 2-4 szkół podstawowych, realizowany w Polsce od 2016 roku. W ramach programu uczniowie uczestniczą w interaktywnych warsztatach z zakresu nauk ścisłych, które pobudzają  kreatywność, oraz uczą zbierania informacji, analizy i interpretacji danych. Zajęcia realizowane są w formie 90-minutowych warsztatów w szkołach, podczas których dzieci samodzielnie wykonują eksperymenty badawcze – przykładowo odmierzają potrzebne składniki i samodzielnie identyfikują badane substancje i wyciągają wnioski.

Henkel promuje ideę zrównoważonego rozwoju

Warsztaty nawiązują tematycznie do obszarów, w których działa firma Henkel, takich jak kleje czy środki czystości i higieny osobistej. Istotne znaczenie ma tutaj również idea zrównoważonego rozwoju, za którą firma podąża na każdym etapie swej działalności. To dlatego wśród warsztatów dla dzieci znalazły się także te o tematyce ukierunkowanej na ochronę środowiska, oszczędzanie energii, przetwarzanie makulatury oraz dbanie o zdrowie.

Sukces i rozwój projektu Świat Młodych Badaczy

Zgodnie z założeniem projektu zajęcia stacjonarne odbywają się w wybranych szkołach podstawowych, znajdujących się w pobliżu zakładów produkcyjnych firmy Henkel na terenie Polski. Z projektem i eksperymentami mogą zaznajomić się również dzieci z całej Polski poprzez stronę internetową Świata Młodych Badaczy.

Łącznie we wszystkich dotychczasowych warsztatach wzięło łącznie udział 6 470 dzieci, a filmy edukacyjne obejrzano ponad 65 000 razy. W samym roku 2022 w zajęciach wzięło udział aż 2 040 dzieci. Uczestniczyli w nich przede wszystkim uczniowie kilkudziesięciu szkół z okolic Raciborza, Stąporkowa i Dzierżoniowa, gdzie Henkel ma swoje fabryki oraz dzieci z Warszawy i dzieci uchodźców z Ukrainy. Potwierdza to, że program z każdym rokiem zyskuje na popularności.

- Cieszę się, że udaje nam się rozbudzać w uczniach zainteresowanie naukami ścisłymi. Program z roku na rok rośnie w siłę i coraz więcej szkół zgłasza swoje zapotrzebowanie na takie warsztaty doceniając ich wartość. Mamy nadzieję, że to doświadczenie i zdobyta wiedza znajdą odbicie w przyszłych wyborach ścieżki edukacyjnej i zawodowej uczniów. W tym roku Świat Młodych Badaczy zyskał jeszcze jeden wymiar – zdecydowaliśmy  się rozszerzyć projekt również o specjalne warsztaty przeznaczone dla dzieci ukraińskich. Zależy nam, by również i one mogły z nich skorzystać – podkreśla Dorota Strosznajder, pełnomocnik zarządu ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.

Świat Młodych Badaczy dla Ukrainy

W tegorocznej edycji zaplanowaliśmy także zajęcia w Warszawie, jak również warsztaty w języku ukraińskim dla dzieci ukraińskich uchodźców w Polsce, które odbyły się w styczniu i lutym m.in. w Głuchołazach, Sulechowie, Gliniku, Dębicy, Ustrzykach Dolnych, Kutnie, Warszawie.

Henkel zaangażował się w pomoc Ukrainie już na samym początku wojny. W Polsce włączyło się w nią ponad 200 polskich pracowników firmy prowadząc różnorodne działania na rzecz rodzin pracowników Henkel Ukraina szukających bezpieczeństwa w Polsce. Budżet pomocowy, który firma Henkel Polska przeznaczyła w 2022 roku na pomoc charytatywną dla Ukrainy i jej obywateli, sięgnął poziomu 3,7 miliona złotych. W tej kwocie zamykają się także środki przekazane wyspecjalizowanym organizacjom pomocowym w Polsce, takim jak Caritas czy PCK.

Partner projektu LeoLAB

Eksperymenty badawcze prowadzone są przez partnera programu, firmę LeoLAB, która działa w branży animacyjno-edukacyjnej, a podczas zajęć przybliża młodym ludziom nauki ścisłe dzięki zabawie oraz praktycznym doświadczeniom.

Nie ma lepszego sposobu na naukę, niż poprzez praktykę i zabawę. To przepis na skuteczne zachęcenie najmłodszych do poszerzania swojej wiedzy i do odkrywania tajemnic otaczającego nas świata. Widać to w zaangażowaniu dzieci na każdym warsztacie – mówi Natalia Leońska z LeoLAB.

Informacje prasowe (190,32 KB)
Dorota Strosznajder Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej oraz Pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej Henkel Polska +48-22-56-56-665 dorota.strosznajder@henkel.com Pobierz wizytówkę Dodaj do ulubionych