09.06.2022

W lokalnych warsztatach naukowych wzięło udział ponad 420 dzieci

Program Świat Młodych Badaczy ponownie zawitał do Stąporkowa i okolic

W dniach od 30 maja do 10 czerwca uczniowie z 8 szkół podstawowych w Stąporkowie i okolicznych miejscowościach, mieli możliwość wcielenia się w młodych badaczy. W zajęciach wzięło udział ponad 420 dzieci z klas 2-4. Warsztaty tegorocznej edycji odbyły się wcześniej w Dzierżoniowie, Raciborzu i Warszawie. Henkel zorganizował również zajęcia dla dzieci z ukraińskich rodzin, którymi opiekuje się polski oddział firmy.

Program społeczno-edukacyjny Świat Młodych Badaczy, realizowany z inicjatywy firmy Henkel we współpracy z firmą LeoLAB, powrócił w tym roku do szkół po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią i cieszył się dużym zainteresowaniem. Henkel realizuje go od października 2016 r. Podczas 1,5 godzinnych, praktycznych warsztatów dzieci wcielają się w młodych badaczy, którzy obserwując i analizując sprawdzają działanie różnych substancji. Poznają w ten sposób  zjawiska towarzyszące nam w życiu codziennym, takie jak np. lepkość czy działanie kwasów. Co więcej, podobnie jak naukowcy posługują się sprzętami laboratoryjnymi i dowiadują się m.in., do czego służy papierek lakmusowy, bagietka czy kolba. Zajęcia w Stąporkowie i okolicznych miejscowościach zamknęły tegoroczną edycję projektu, w której od marca wzięło udział w sumie ponad 1400 dzieci.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że ponownie mogliśmy się spotkać z uczniami w ich szkołach i przekazać im wiedzę w ciekawy dla nich sposób. Specjalnie stworzony program warsztatów ma pokazać uczniom, że nauka nie musi sprowadzać się tylko do rutynowych obliczeń, wzorów czy zadań. Zachęcamy dzieci do analizy wyników i wyciągania wniosków. Wierzymy, że to zmieni postrzeganie ścisłych kierunków i zaprocentuje w przyszłych wyborach ścieżki edukacyjnej – mówi Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska. – W Polsce od 2016 roku w programie Świat Młodych Badaczy wzięło udział ponad 5 400 uczniów – kontynuuje Strosznajder.

W Polsce warsztaty Świata Młodych Badaczy odbywają się w miastach, w których znajdują się oddziały firmy Henkel. W tegorocznej, wiosennej edycji program realizowany był w marcu w Dzierżoniowie, a następnie w Raciborzu i Warszawie. W czerwcu w rejonie Stąporkowa w zajęciach wzięło udział ponad 420 dzieci z 8 placówek: Szkoła Podstawowa w Gowarczowie, Szkoła Podstawowa w Grzymałkowie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Końskich, Zespół Szkół w Kostomłotach Drugich, Szkoła Podstawowa w Mniowie, Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli oraz Szkoła Podstawowa nr 1 i nr 2 w Stąporkowie.

Projekt jest organizowany we współpracy Henkel Polska oraz firmy LeoLAB, która zajmuje się animacjami edukacyjnymi. Natalia Leońska, założycielka firmy LeoLAB, dba o to, by poprzez ciekawe i angażujące zabawy, eksperymenty oraz doświadczenia przybliżać uczniom szkół podstawowych świat nauk ścisłych.

Podczas warsztatów w Stąporkowie z uśmiechem obserwowałam zainteresowanie dzieci taką formą poznawania świata. To atrakcyjne uzupełnienie wiedzy podręcznikowej, które zachęca uczniów do większego zaangażowania, zadawania pytań, stawiania hipotez i uczy współpracy z kolegami i koleżankami – mówi Natalia Leońska z LeoLAB.

Więcej doświadczeń do samodzielnego przeprowadzenia oraz informacji o Świecie Młodych Badaczy można znaleźć na  stronie internetowej henkel-swiatmlodychbadaczy.pl.


O firmie LeoLAB
Firma LeoLAB powstała w 2020 roku. Jest tworzona przez młodą osobę, pełną pasji, zapału i nowych pomysłów. Uwielbia pracę z dziećmi, a każdy ich uśmiech napędza do dalszego działania. LeoLAB prowadzi swoje warsztaty m.in. w szkołach, przedszkolach a nawet w żłobkach. Przygotowuje zestawy edukacyjne do samodzielnego eksperymentowania oraz warsztaty i wydarzenia online, więcej na stronie leolab.pl.