20.01.2022

Marka zainicjowała otwarcie we Wrocławiu kolejnej Pralni Społecznie Odpowiedzialnej oraz pomaga ośrodkom pomocy dla samotnych mam

Persil wspiera osoby w kryzysie bezdomności

Misją Persil jest walka o prawo do czystych ubrań dla każdego. Należąca do firmy Henkel marka realizuje tę ideę poprzez wspieranie szeregu organizacji społecznych na całym świecie. W ubiegłym roku w Gdańsku uruchomiła Pralnię Społecznie Odpowiedzialną, oferując pomoc osobom w kryzysie bezdomności. W tym roku rozszerza swoją pomoc, otwierając kolejną pralnię tym razem we Wrocławiu. Dodatkowo obejmie tam wsparciem kolejną grupę - samotne matki. Projekt jest realizowany razem z partnerami pozarządowymi: Towarzystwem Pomocy im. Św. Brata Alberta, Fundacją Społecznie Bezpieczni i Stowarzyszeniem Pomocy „Akson”. We Wrocławiu i Gdańsku objęła stałą pomocą około 900 osób miesięcznie. Marka zakupiła cały niezbędny sprzęt potrzebny do wyposażenia pralni oraz przekazała roczny zapas środków piorących.

Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii jest jeszcze większa niż zwykle dbałość o higienę. Noszenie maseczek, dezynfekcja rąk, częste pranie ubrań – działania proste i oczywiste. A jednak nie wszyscy mają na nie szansę. Jedną z grup najbardziej narażonych na ryzyko braku ochrony przed wirusem są osoby w kryzysie bezdomności. Takich osób jest dziś w Polsce ponad 30 tysięcy1. Okres pandemii, w połączeniu z sezonem zimowym, to dla nich czas szczególnie trudny. Dlatego Persil jako marka, która niesie czystość, a wraz z nią bezpieczeństwo, postanowiła wesprzeć potrzebujących i zainicjowała specjalny program.

W ramach szerokiej strategii Persil zaprosił do współpracy dwóch partnerów pozarządowych i razem z nimi stworzył mechanizm, który pomoże systemowo rozwiązywać problem. Pierwsza Pralnia Społecznie Odpowiedzialna od ponad roku funkcjonuje w Gdańsku. Właśnie powstało kolejne takie miejsce, tym razem we Wrocławiu. Pralnia jest dostosowana do świadczenia usług nie tylko osobom potrzebującym, żyjącym na co dzień na ulicy, ale także kilkuset podopiecznym schronisk i noclegowni. Uprane bezpłatnie, czyste ubrania pomogą lepiej funkcjonować w przestrzeni społecznej, dając szansę na znalezienie pracy.

Pralnia Społecznie Odpowiedzialna we Wrocławiu rozpoczyna swoją działalność 20 stycznia. Pomieszczenia pralni mieszczą się w budynku przy ul. Małachowskiego 15, udostępnionym przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Wrocławskie na terenie Noclegowni św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn. W ramach współpracy marka Persil sfinansowała wyposażenie pralni w sprzęt potrzebny do prania na skalę przemysłową – pralnice, suszarki, magiel. Przedsięwzięcie będzie na co dzień zarządzane przez Fundację Społecznie Bezpieczni, na zasadach ekonomii społecznej. W pralni zatrudnienie znajdą osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

Ale to nie wszystko. Dodatkowo w tym roku marka Persil - w ramach walki o prawo do czystych ubrań dla każdego – poszerza zakres niesionego we Wrocławiu wsparcia o grupę samotnych mam z dziećmi. W tym celu nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem Pomocy „Akson”, które pomaga kobietom w trudnej sytuacji życiowej. „Akson” prowadzi we Wrocławiu dwa ośrodki: Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 31 oraz Schronisku dla Kobiet przy ul. Glinianej 28/30. W ramach współpracy marka Persil zakupiła dla obu tych placówek specjalistyczne pralnice, z których na co dzień będzie korzystać około 100 podopiecznych Stowarzyszenia. A ich potrzeby związane z praniem ubrań i dziecięcych ubranek oraz pościeli są naprawdę duże.

Dodatkowo marka przekazała także wszystkim partnerom pozarządowym niemal 5 ton środków piorących. Wystarczy ich na kolejny rok prania w Gdańsku oraz we Wrocławiu.

Persil to marka, która nie tylko oferuje czystość, ale także aktywnie walczy o prawo do czystych ubrań dla każdego. Dobrze wiemy, że za systemowymi rozwiązaniami idą realne zmiany, dlatego bardzo się cieszymy, że możemy po raz kolejny działać z organizacjami pozarządowymi i społecznościami lokalnymi na rzecz poprawy jakości życia osób szczególnie narażonych na utratę zdrowia i wykluczenie. Kontynuujemy nasze działania na rzecz osób w kryzysie bezdomności i obejmujemy naszym wsparciem kolejną grupę - samotne mamy z dziećmi” – mówi Magdalena Kostrzewa, Senior Brand Manager marki Persil.

„Mądra pomoc osobom w kryzysie bezdomności zakłada nie tylko doraźną realizację bieżących potrzeb, ale także działania pozwalające trwale wpłynąć na polepszenie ich życia. Dzięki współpracy z marką Persil, mamy możliwość długofalowego wspierania naszych podopiecznych w podejmowaniu kolejnych kroków zmierzających do poprawy swojej sytuacji – mówi Maciej Gudra, kierownik Noclegowni św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn. – Czyste ubrania to większa szansa na zachowanie zdrowia oraz podjęcie aktywności umożliwiających pracę i rozwój. Profesjonalny sprzęt i zapasy proszku pozwolą nam na prowadzenie Pralni Społecznie Odpowiedzialnej przez długi czas, co przełoży się na realną pomoc dla wielu osób.

„W naszych ośrodkach udzielamy schronienia oraz pomocy kobietom i dzieciom znajdującym się w kryzysowych sytuacjach. Zapewniamy im bezpieczne warunki, w których mogą odzyskać kontrolę nad własnym życiem i stanąć na nogi po trudnych doświadczeniach. Czystość jest niezwykle ważna dla poczucia komfortu i zapobiegania wykluczeniu. Sprzęt oraz środki piorące przekazane nam przez Persil znacząco ułatwią codzienne pranie ubrań i pościeli tak dużej liczby osób i pozwolą nam skoncentrować się na wspieraniu naszych podopiecznych w innych obszarach, np. psychologicznych czy prawnych – mówi Małgorzata Gałosz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Pomocy „Akson”.

Uruchomienie wrocławskiej Pralni Społecznie Odpowiedzialnej wpisuje się w szerszą strategię zaangażowania społecznego firmy Henkel Polska w walkę w pandemią. W ramach dotychczasowej pomocy przekazano produkty kosmetyczne i detergentowe m.in. marek Persil, E, Clin, Somat, Bref, Silan, Perwoll, Pur o łącznej wartości blisko pół miliona złotych, które wsparły pracę szpitali w Warszawie, Wołominie, Poznaniu, Krakowie, Raciborzu, Kędzierzynie-Koźlu i innych miastach. Firma przekazała również darowiznę w wysokości 135 tys. złotych na rzecz Funduszu Interwencyjnego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, z przeznaczeniem na zakup sprzętu medycznego, w tym łóżek szpitalnych i kardiomonitorów. Ponadto Henkel wsparł finansowo Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, co pozwoliło wydłużyć pracę infolinii dla nauczycieli i opiekunów w czasie pierwszych dwóch miesięcy trwania pandemii. We współpracy z Volvo Truck Polska firma przygotowała 1,5 tys. zestawów z kosmetykami dla kierowców, a w ramach akcji #BoschwPogotowiu przekazała środki do prania Persil ponad 200 placówkom medycznym.

Za całościową strategię projektu odpowiada agencja Big Picture. Identyfikację przygotowała agencja The Cats.


Informacje prasowe (116,5 KB)