06.12.2019  Düsseldorf / Niemcy

Henkel po raz pierwszy stosuje w swoich opakowaniach plastik wyprodukowany w wyniku chemicznego recyklingu

Firma Henkel po raz pierwszy zastosowała w swoich opakowaniach tworzywa sztuczne, będące wynikiem recyklingu chemicznego – niezwykle zaawansowanej i nowoczesnej technologii odzysku. Metoda chemicznego recyklingu pozwala skutecznie przetwarzać i wykorzystywać zmieszane odpady z tworzyw sztucznych, których dotąd nie dało się poddać ponownej obróbce. Pilotażowy projekt Chemcycling dotyczy opakowań płynu Perwoll i został wdrożony we współpracy z firmami BASF i Alpla.

Uważamy, że chemiczny recykling ma ogromny potencjał jako uzupełnienie dla konwencjonalnego procesu mechanicznego recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych — powiedział dr. Thorsten Leopold, szef działu International Packaging Development Home Care w firmie Henkel. — Mechaniczny recykling ma swoje ograniczenia, ponieważ nie wszystkie odpady z tworzyw sztucznych można przetworzyć na materiał, który nadaje się do ponownego wykorzystania. Za to dzięki chemicznemu recyklingowi surowiec pochodzący bezpośrednio z ropy naftowej można zastąpić surowcem pozyskanym z przetworzonego plastiku. Ten projekt to przełomowy i ważny krok na drodze do wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego.

Chemiczny recykling w kilku słowach

W procesie mechanicznego recyklingu oddzielone odpady plastikowe są mielone, filtrowane i zamieniane w granulat. Niestety, jakość powstałego w wyniku tego procesu produktu może być jedynie tak dobra, jak jakość „materiału wyjściowego”. Plastik, który jest zanieczyszczony, kolorowy, a także fakt, że jest to mieszanka różnych materiałów, może negatywnie wpłynąć na jakość przetworzonego mechanicznie produktu i utrudnić proces recyklingu. Co więcej, tworzyw sztucznych nie da się przetwarzać mechanicznie bez końca. Za to te tworzywa, które nie nadają się już do mechanicznego recyklingu, mogą być wciąż przetworzone chemicznie i trafić w jego wyniku na powrót do cyklu materiałowego. W wyniku chemicznego recyklingu odpady z tworzyw sztucznych przerabiane są na olej popirolityczny, który służy jako surowiec do produkcji tworzyw sztucznych do różnych celów, np. produkcji opakowań. Chemiczny recykling daję szansę dalszego ograniczania wykorzystywania zasobów naturalnych i mniejsze wytwarzanie odpadów.

Pilotażowy projekt dotyczący nowych opakowań płynu Perwoll pokazuje, że opakowania wyprodukowane z udziałem surowca wytworzonego na drodze chemicznego recyklingu mają równie wysoką jakość i zachowują się identycznie jak te wyprodukowane z użyciem surowca pochodzącego bezpośrednio z ropy naftowej — mówi Anja Winkler, BASF Head of Global Key Account Management Henkel Home & Personal Care.

Dzięki zastosowaniu chemicznego recyklingu tworzywa sztuczne zostają trwale włączone w cykl materiałowy, a zawarty w nich węgiel jest ponownie wykorzystywany. W ten właśnie sposób chemiczny recykling będzie mógł uzupełnić stosowanie sprawdzonych technologii, takich jak mechaniczny recykling. Ostatecznie do tego rozwiązania przekonała nas jakość uzyskanych materiałów — powiedział Nicolas Lehner, Chief Commercial Officer w Alpla.

Strategiczne podejście Henkla

Współpraca z BASF i Alpla przy projekcie ChemCycling to kolejny przykład na konsekwentną realizację przez Henkla strategii przyjaznych środowisku opakowań w zgodzie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego.  Firma chce, aby do 2025 roku europejskie opakowania produktów firmy zawierały 35% materiałów pochodzących z recyklingu. Już dzisiaj wiele produktów firmy sprzedawanych jest w opakowaniach wyprodukowanych w całości z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Henkel ma na koncie także wiele innych innowacji w tym obszarze. Eksperci z Henkla opracowali na przykład pierwsze czarne opakowania widoczne dla urządzeń sortujących i dzięki temu nadające się do recyklingu.
W ostatnim czasie Henkel stworzył własny program do oceny opakowań pod kątem zdatności do ponownego przetworzenia (EasyD4R), który udostępnia on-line także innym podmiotom.

Firma rozumie także, że jednym z kluczowych wyzwań – obok wytwarzania opakowań zdatnych do wielokrotnego przetwarzania - jest usunięcie ze środowiska zalegających plastikowych odpadów. Stąd od 2017 roku współpracuje z organizacją Plastic Bank, która organizuje zbiórki plastikowych śmieci w celu ich recyklingu, przy okazji pomagając osobom potrzebującym. Biorący udział w programie mieszkańcy Haiti, Filipin, Indonezji i Egiptu mogą wymieniać zebrane przez siebie plastikowe odpady na pieniądze, produkty lub usługi. Tak pozyskany materiał, tzw. Social Plastic, Henkel wykorzystuje od lipca br. przy wytwarzaniu własnych opakowań. W 2019 roku recyklingowi ma zostać poddanych około 200 ton odpadów pochodzących z takiej społecznej zbiórki.

Więcej informacji na stronie henkel.com/plastic.