09.07.2019

Współpraca z Ampacet na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego

Henkel wprowadza w pełni zdatne do recyklingu opakowania z czarnego plastiku

Firma Henkel i Ampacet, globalny dostawca koncentratów do tworzyw sztucznych, opracowali przełomowe rozwiązanie, dzięki któremu opakowania z czarnego plastiku, które jak dotąd stanowiły największe wyzwanie w zakresie recyklingu, będą mogły być ponownie przetwarzane. Jest to możliwe dzięki wyeliminowaniu ze składu czarnych opakowań węgla, który pochłania wiązki bliskiej podczerwieni (NIR) i powoduje, że maszyny sortujące nie są w stanie identyfikować tego typu tworzyw sztucznych. Od maja bieżącego roku ta technologia jest wykorzystywana do produkcji czarnych butelek produktów marki Bref, a w kolejnych miesiącach będzie stosowana również w opakowaniach innych produktów firmy Henkel.

„Ponowne przetwarzanie butelek wykonanych z czarnego plastiku stanowi nie lada wyzwanie. By jemu sprostać, opracowaliśmy innowacyjny materiał, który umożliwia w sposób zrównoważony zamknąć cykl produkcji opakowań z tworzyw sztucznych” – mówi Vineet Varman, dyrektor międzynarodowego działu ds. projektowania opakowań w segmencie Laundry & Home Care w firmie Henkel. „Projekty rozwojowe, które prowadzimy we wszystkich trzech segmentach naszego biznesu, podkreślają zaangażowanie Henkla w tworzenie opakowań przyjaznych środowisku i wspierają rozwój gospodarki obiegu zamkniętego”.

Opracowanie czarnej, w pełni zdatnej do recyklingu, butelki plastikowej przeznaczonej dla produktów marki Bref to nie jedyne wspólne działanie firm Henkel i Ampacet. Prowadzą one również pilotażowy projekt mający na celu stworzenie opakowań dla innych kategorii i działów. Testy w warunkach zbliżonych do rzeczywistych oraz opinia instytutu badawczego Cyclos-HTP, specjalizującego się w klasyfikacji, ocenie i certyfikacji opakowań i produktów pod względem przydatności do ponownego przetworzenia, potwierdziły, że butelki Henkla zawierające czarny barwnik pozbawiony węgla, są w pełni wykrywalne przez czujniki optyczne i możliwe jest ich odpowiednie sortowanie. Zespoły ds. projektowania opakowań w firmie Henkel pracują obecnie nad skutecznym wykorzystaniem nowego materiału w produkcji innych rodzajów opakowań, przy zachowaniu najwyższych standardów jakości. Kolejnym krokiem jest ponowne wykorzystanie materiału pochodzącego z recyklingu do produkcji opakowań.

„Współpraca z firmą Henkel przy wspieraniu rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego jest dla nas dużym wyróżnieniem” – podkreśla Philippe Hugelé, dyrektor Ampacet ds. strategii biznesowej w zakresie tworzyw sztucznych. „W ramach naszych inicjatyw z zakresu zrównoważonego rozwoju stworzyliśmy czarny barwnik REC-NIR-BLACK pozbawiony węgla. Opakowania wykonane z czarnego plastiku zawierające ten barwnik, mogą być skanowane metodą bliskiej podczerwieni, a co za tym idzie automatycznie sortowane w zakładach odzysku odpadów. Cieszymy się, że możemy brać udział w tworzeniu rozwiązań, które umożliwiają ponowne wykorzystanie opakowań flagowych marek produktów Henkel”.

Barwnik REC-NIR-BLACK od Ampacet zdobył w kwietniu tytuł „Innowacyjnej technologii produktowej roku” w plebiscycie Plastics Recycling Awards Europe 2019.

Opracowanie w pełni zdatnych do recyklingu opakowań z czarnego plastiku wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju Henkla Firma zobowiązała się, że do 2025 roku 100% opakowań produktów ma być w pełni zdatnych do recyklingu, ponownego użycia lub kompostowania*. Ponadto, firma chce, aby do 2025 roku plastikowe opakowania jej produktów, oferowanych na rynku europejskim, były wytwarzane aż w 35% z plastikowych odpadów. Henkel nawiązuje także współpracę z partnerami z różnych branż w celu opracowania nowych rozwiązań z zakresu projektowania opakowań. Firma jest członkiem organizacji New Plastics Economy (NPEC), członkiem założycielem konsorcjum CEFLEX, współzałożycielem globalnej inicjatywy Alliance to End Plastic Waste (AEPW) i partnerem społecznego przedsiębiorstwa Plastic Bank.

Więcej informacji na temat misji Henkla w zakresie tworzenia opakowań przyjaznych środowisku można znaleźć na stronie henkel.com/plastic.


* z wyjątkiem środków klejących, w przypadku których osad może uniemożliwić recykling


O Ampacet
Ampacet Corporation to światowy lider w zakresie produkcji koncentratów barwiących i dodatków modyfikujących z najszerszą na rynku ofertą barwników, domieszek tworzących efekty specjalne, dodatków czarnych, białych i specjalistycznych do elastycznego i stabilnego wykorzystania w procesach i działaniach w ramach formowania wtryskowego. Firma posiada 25 zakładów produkcyjnych w 18 krajach. Celem przedsiębiorstwa jest osiąganie zrównoważonego wzrostu poprzez tworzenie innowacyjnych, oszczędnych i ekologicznych rozwiązań, które zwiększają walory estetyczne plastiku, poprawiają jego parametry funkcjonalne i wydajność. Siedziba Ampacet Corporation mieści się w Tarrytown w stanie Nowy Jork. Spółka zatrudnia ponad 2000 osób na całym świecie i posiada ośrodki rozwoju technologii i barwników oraz zakłady produkcyjne w Ameryce Północnej, Południowej, Azji i Europie. Więcej informacji na stronie ampacet.com.Dorota Strosznajder Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej oraz Pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej Henkel Polska +48-22-56-56-665 dorota.strosznajder@henkel.com Pobierz wizytówkę Dodaj do ulubionych