26.09.2023  Düsseldorf / Niemcy, Dornbirn / Austria

Innowacje w zakresie zrównoważonych opakowań

Henkel i CCL zdobywają nagrodę Alexander Watson Associates (AWA) za nową technologię rękawów opakowaniowych na butelki płynu do płukania tkanin

  • Henkel wykorzystuje innowacyjną technologię rękawów EcoFloat®, aby usprawnić recykling korpusów butelek PET
  • Technologia ta umożliwia łatwiejsze oddzielenie rękawa od korpusu butelki w procesie recyklingu
  • CCL i Henkel zostały nagrodzone za wkład w ochronę środowiska w postaci nowego projektu opakowania

Henkel i CCL, globalna firma produkująca specjalistyczne opakowania, zdobyły nagrodę AWA (Alexander Watson Associates) Sleeve Label Award w kategorii „Wkład w ochronę środowiska" za zrównoważony projekt butelki na płyn do płukania tkanin Silan firmy Henkel.

Aby poprawić możliwości recyklingu butelek PET na płyny do płukania tkanin w Europie, Henkel nawiązał współpracę z firmą CCL, która opracowała nową generację pływającego materiału poliolefinowego na rękawy termokurczliwe o nazwie EcoFloat®. Ten materiał o niskiej gęstości można oddzielić od butelek PET w procesie separacji typu sink-float w zakładach recyklingu. Podczas gdy cięższy materiał butelki opada na dno wanny z wodą, lekki materiał rękawa unosi się na powierzchni, nawet z pełnym nadrukiem. Umożliwia to czyste oddzielenie PET od materiału etykiety, co jest niezbędne do uzyskania wysokiej jakości recyklatu PET. 

- Korpus butelek naszych płynów do płukania tkanin w Europie składa się już w 100% z PET pochodzącego z recyklingu. Dzięki nowemu materiałowi rękawa teraz także one są przeznaczone do recyklingu - powiedział Abdullah Mahmood Khan, Head of Global R&D Packaging for Fabric Enhancers w firmie Henkel - Wielu konsumentów nie usuwa rękawa przed wyrzuceniem butelki, co w większości przypadków oznacza, że butelka nie może być poddana recyklingowi. Teraz znaleźliśmy rozwiązanie, które umożliwia recykling naszych korpusów butelek – dodał.

CCL oferuje portfolio zrównoważonych rozwiązań w zakresie etykiet i tulei, które umożliwiają klientom osiągnięcie ich celów w zakresie zrównoważonych opakowań.

- Współpraca z firmą Henkel jest doskonałym przykładem tego, jak można ulepszyć opakowanie podstawowe dzięki zaawansowanym, zrównoważonym technologiompowiedział Lukas Nachbauer, Key Account Manager Henkel w CCL. - W przypadku wszystkich oferowanych przez nas rozwiązań opakowaniowych zawsze zapewniamy, że są one zgodne z oficjalnymi wytycznymi dotyczącymi recyklingu organizacji takich jak RecyClass w Europie i APR (Association of Plastic Recyclers) w USA. W tym przypadku nowy projekt opakowania Henkla jest zgodny ze szczegółowymi wytycznymi EPBP dla butelek PET.

Henkel wykorzystuje nowe rękawy w opakowaniach około połowy swojego portfolio produktów do zmiękczania tkanin w Europie.

* Projekt wpisuje się w cele Henkla dotyczące opakowań do 2025 roku, które zakładają, że 100 procent opakowań produktów firmy będzie przeznaczonych do ponownego użycia lub recyklingu.

** Firma dąży również do zmniejszenia ilości pierwotnych tworzyw sztucznych pochodzących ze źródeł kopalnych w swoich produktach konsumenckich o 50 procent poprzez zwiększenie w opakowaniach udziału tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu do ponad 30 procent oraz zmniejszenie całkowitej objętości opakowań.


* W Europie dotyczy marek Vernel i Silan.
**Z wyłączeniem produktów, których składniki lub pozostałości mogą wpływać na możliwość recyklingu lub zanieczyszczać strumienie recyklingu.

Informacje prasowe (187,33 KB)
Dorota Strosznajder Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej oraz Pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej Henkel Polska +48-22-56-56-665 dorota.strosznajder@henkel.com Pobierz wizytówkę Dodaj do ulubionych