15.12.2022  Düsseldorf / Niemcy, Madryt /Hiszpania

Ekspansja odnawialnej energii elektrycznej w Europie

Henkel i IGNIS podpisały umowę na wytwarzanie energii słonecznej

Henkel i IGNIS, hiszpańska zintegrowana grupa zajmująca się wytwarzaniem, zarządzaniem i dystrybucją energii odnawialnej, podpisały 10-letnią umowę VPPA (Virtual Power Purchase Agreement) dotyczącą dwóch nowych elektrowni słonecznych w Hiszpanii. Część wyprodukowanej energii elektrycznej przypadająca na Henkla odpowiada zapotrzebowaniu ponad 40 zakładów produkcyjnych firmy w Europie.

Dzięki takim długoterminowym umowom VPPA, Henkel przyczynia się do wytwarzania dodatkowych ilości energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. W wyniku uzgodnień do publicznej sieci energetycznej wprowadzona zostanie uzgodniona ilość energii elektrycznej. Nowe elektrownie słoneczne będą zlokalizowane w Hiszpanii na terenie dwóch wspólnot autonomicznych: Castilla y León i Andalucia. Inwestycja ta pozwoli uniknąć emisji 72 000 ton dwutlenku węgla (CO2) rocznie w porównaniu z produkcją tej samej ilości energii elektrycznej z surowców kopalnych. Parki słoneczne mają zostać podłączone do sieci latem 2024 roku, a ich całkowity wolumen produkcji ma wynosić około 220 000 MWh rocznie. Umowa z firmą Henkel obejmuje około 90 % całkowitej zdolności wytwórczej projektu.

– Jesteśmy w podróży w kierunku transformacji środowiskowej naszego modelu biznesowego. Jako że do 2030 roku chcemy stać się firmą pozytywną klimatycznie, projekty takie jak ta VPPA przyczyniają się znacząco do zwiększania udziału zielonej energii dostępnej w sieci, a tym samym przyspieszają konwersję z energii kopalnej na odnawialną – mówi Ulrike Sapiro, Chief Sustainability Officerw firmie Henkel. – Ta VPPA to wieloletni kontrakt na energię odnawialną, który będzie miał największy wpływ na działalność Henkla w Europie. Doceniamy naszą współpracę z IGNIS i z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie prac nad tym fantastycznym projektem – dodała Petra Spallek, Corporate Vice President Purchasing w Henklu.

Zawarcie umowy VPPA oraz połączenie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych na miejscu z możliwością bezpośredniego zakupu, pomogą Henklowi w osiągnięciu globalnego celu, jakim jest 100-procentowe wykorzystywanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w zakładach produkcyjnych na całym świecie do 2030 roku. Wzmacnia to również wkład IGNIS w globalną dekarbonizację przemysłu. Hiszpańska firma energetyczna jest mocno skoncentrowana na umowach (V)PPA i ma duże doświadczenie w realizacji projektów związanych z energią odnawialną na całym świecie.

– IGNIS bardzo stara się zostać jednym z kluczowych Niezależnych Producentów Energii w Europie i wspiera swoich klientów w transformacji energetycznej na całym świecie. Jesteśmy dumni, że możemy podpisać tę umowę z Henklem i stać się jednym z partnerów firmy w wykorzystywaniu energii odnawialnej – mówi Santiago Bordiú, prezes Asset and Energy Management w IGNIS.

Elektrownie słoneczne zostaną zbudowane i będą w pełni obsługiwane przez IGNIS. W procesie prowadzącym do zawarcia umowy VPPA firmie Henkel doradzała firma Schneider Electric Energy & Sustainability Services.

Informacje prasowe (139,46 KB)
Dorota Strosznajder Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej oraz Pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej Henkel Polska +48-22-56-56-665 dorota.strosznajder@henkel.com Pobierz wizytówkę Dodaj do ulubionych