10.10.2022  Düsseldorf /Niemcy

Inwestycja o wartości 130 milionów EURO

Henkel inauguruje działalność Centrum Inspiracji działu Adhesive Technologies w Düsseldorfie

 • Wyjątkowy w branży ośrodek rozwoju innowacji połączony z centrum obsługi klientów:
  • Kluczowy element firmowej strategii ukierunkowanego wzrostu
  • Kamień milowy na drodze szybszego rozwoju innowacji w Adhesive Technologies i wzmacniania pozycji lidera
 • Rozwój innowacji i współpracy z globalnymi klientami:
  • Inspirujące cyfrowe środowisko pracy – 30 laboratoriów i 4 centra technologiczne zapewniające przestrzeń do pracy dla ponad 650 specjalistów
  • Prezentacja szerokiego portfolio klejów, uszczelniaczy i powłok funkcjonalnych oraz przestrzeń do współpracy z partnerami i klientami
 • Innowacje skupiające się na zrównoważonym rozwoju:
  • Rosnący portfel produktów zorientowanych na redukcję CO2 i wdrażanie gospodarki obiegu zamkniętego
  • Intensywne badania i rozwój w zakresie alternatywnych formuł opartych na surowcach odnawialnych lub pochodzących z recyklingu oraz nowatorskich technologii, takich jak "Debonding on Demand".

We wrześniu br. Henkel zainaugurował działalność Centrum Inspiracji w Düsseldorfie (Inspiration Center Düsseldorf – ICD). Dzięki inwestycji o wartości 130 milionów EURO, w ciągu kilku ostatnich lat dział Adhesive Technologies wybudował na terenie siedziby firmy najnowocześniejsze i jedyne w swoim rodzaju globalne centrum innowacji i obsługi klienta. Ośrodek ten był stopniowo oddawany do użytku od połowy 2021 roku. Na powierzchni 47 000 metrów kwadratowych znajduje się 30 laboratoriów i 4 centra technologiczne, w których pracować będzie ponad 650 ekspertów Henkla. Nowy budynek pełni też funkcję globalnego centrum obsługi klienta, w którym dział Adhesive Technologies prezentuje portfolio klejów, uszczelniaczy i powłok funkcjonalnych oraz pracuje nad nowymi rozwiązaniami wspólnie z klientami z ponad 800 przemysłowych branż. Inauguracja działalności Centrum Innowacji odbyła się w trakcie wydarzenia dla klientów.

- ICD to największa inwestycja w historii naszej firmy – stanowi kluczowy element w realizacji firmowej strategii ukierunkowanego wzrostu. Projektując ten unikalny w branży, super nowoczesny budynek stworzyliśmy infrastrukturę, która pozwoli znacząco zwiększyć  potencjał innowacyjny działu Adhesive Technologies – powiedział prezes Henkla Carsten Knobel. W 1922 roku Henkel rozpoczął produkcję klejów na własny użytek. Dziś, po 100 latach sukcesów odnoszonych przez dział Adhesive Technologies, jesteśmy bardzo dumni, że możemy świętować kolejny kamień milowy w historii rozwoju tego biznesu. Tym bardziej, że to dodatkowo wzmocni naszą wiodącą pozycję w branży klejów. Centrum Innowacji w Düsseldorfie to symbol naszego pionierskiego ducha i pionierskiego podejścia do zagadnień zrównoważonego rozwoju oraz długofalowego biznesowego myślenia.

- Dzięki Centrum Innowacji będziemy mogli wzmacniać naszą globalną ofertę produktową i nasz  know-how w dziedzinie materiałoznawstwa z korzyścią  dla naszych klientów – dodał Jan-Dirk Auris, Executive Vice President Henkel Adhesive Technologies. Oferujemy tu naszym pracownikom inspirujące środowisko pracy, które sprzyja wymianie wiedzy i codziennej współpracy oraz pozwala korzystać z najnowocześniejszych technologii. Jednocześnie w nowym Centrum Inspiracji prezentujemy klientom nasze portfolio, co umożliwia ścisłą współpracę zarówno z nimi jak i z partnerami zewnętrznymi w zakresie poszukiwania nowatorskich, przyszłościowych rozwiązań. Skupiamy się szczególnie na zrównoważonych innowacjach, które przyczyniają się np. do redukcji CO2 przez naszych klientów, i na rozwiązaniach dla gospodarki obiegu zamkniętego.

Nowoczesne zaplecze badawczo-rozwojowe, technologie cyfrowe i inspirujące środowisko pracy

ICD to wyjątkowe miejsce. Na siedmiu poziomach, oprócz miejsc pracy biurowej i sal konferencyjnych, znajduje się 30 laboratoriów oraz 4 centra technologiczne. W laboratoriach zainstalowany został sprzęt do prowadzenia badań i testów. W centrach technologicznych, w pomieszczeniach o podwójnej wysokości znajdują się m.in. pilotażowe linie produkcyjne i urządzenia do zastosowań na dużą skalę, np. w przemyśle motoryzacyjnym lub do produkcji drewna konstrukcyjnego. Laboratoria są modułowe, mogą być szybko i elastycznie dostosowywane do potrzeb w zależności od zakresu prowadzonych prac badawczo-rozwojowych a także w celu umożliwienia współpracy między zespołami.

Sercem budynku jest duże, zalane światłem atrium z barem kawowym, które sprzyja wymianie pomysłów między pracownikami i zapewnia miejsce na organizację wydarzeń z udziałem partnerów, dostawców, klientów, uczelni wyższych i start-upów. ICD to najbardziej zrównoważony budynek w siedzibie firmy Henkel w Düsseldorfie. Zaprojektowano go z myślą o oszczędnym wykorzystaniu zasobów, ma zainstalowany system zbierania wody deszczowej, wysokowydajną technologię chłodniczą i spełnia najwyższe wymagania dotyczące izolacji budynku.

Budynek oferuje przestrzeń dla ponad 650 pracowników działających w obszarach takich jak R&D, rozwój produktów, technologia zastosowań czy usługi i innowacje techniczne. Korzystają oni z  zaawansowanych narzędzi i procesów cyfrowych, aby usprawnić dzielenie się wiedzą i  zwiększyć wydajność. W pracy wykorzystywane są technologie platform cyfrowych, na przykład innowacyjne narzędzie zawieszone w chmurze pozwalające na szybszą i lepszą współpracę zespołów badawczych. Ponadto ICD posiada nowoczesne, oparte na danych laboratorium, w którym nowe formuły produktów są automatycznie przygotowywane, testowane i weryfikowane przez całą dobę. Zbierane w ten sposób dane i spostrzeżenia stają się podstawą dla rozwijania innowacyjnych technologii, umożliwiają szybszy cykl rozwoju produktu i skracają czas wprowadzania na rynek nowości. ICD jest ściśle połączone z globalną siecią centrów badań i zastosowań działu Adhesive Technologies, co umożliwia dostosowywanie globalnych rozwiązań do potrzeb rynków lokalnych.

Ścisła współpraca z klientami

ICD to nie tylko rozbudowane zaplecze badawczo-rozwojowe, to także nowoczesne centrum, w którym klienci mogą testować produkty i rozwiązania oferowane przez firmę Henkel. Tutaj, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii cyfrowych i zgromadzonym przykładom możliwych zastosowań, klienci z całego świata mogą sami przekonać się o innowacyjności technologii proponowanych przez Henkla. Dzięki elastycznemu projektowi infrastruktury każda wizyta klientów może być zorganizowana przy uwzględnieniu indywidualnych potrzeb. Doświadczenia te są następnie wykorzystywane we współpracy klientów i ekspertów Henkla, a także do wspólnego testowania nowych zastosowań.

Globalny lider w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań

Dział Adhesive Technologies Henkla jest światowym liderem w dziedzinie klejów, uszczelniaczy i powłok funkcjonalnych. Zaopatruje ponad 100 000 klientów z ponad 800 branż przemysłu w dostosowane do ich potrzeb produkty i technologie wykorzystywane przy produkcji szerokiej gamy dóbr konsumpcyjnych i przemysłowych. Dział zatrudnia łącznie około 25 000 osób. Około 6 500 z nich pracuje bezpośrednio z klientami na całym świecie po to, by np. samochody elektryczne były bezpieczniejsze, elektronika bardziej wydajna, a opakowania żywności bardziej zrównoważone.

Głównym zadaniem działu Adhesive Technologies w zakresie innowacji jest opracowywanie zrównoważonych rozwiązań dla klientów. Dział ten pracuje nad produktami, których wytworzenie oraz użytkowanie pozwala na efektywne wykorzystanie zasobów i przy produkcji których użyte zostały surowce odnawialne lub pochodzące z recyklingu. Ponadto w ofercie Henkla znajduje się coraz więcej takich produktów, które umożliwiają recykling opakowań towarów konsumenckich oraz naprawianie przedmiotów codziennego użytku. Z myślą o gospodarce obiegu zamkniętego firma pracuje także nad nowymi rozwiązaniami w zakresie debondingu materiałów w wielu gałęziach przemysłu.

Informacje prasowe (202,1 KB)
Dorota Strosznajder Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej oraz Pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej Henkel Polska +48-22-56-56-665 dorota.strosznajder@henkel.com Pobierz wizytówkę Dodaj do ulubionych