10.08.2022

Działania firmy na rzecz regionu oraz jej zaangażowanie społeczne docenione

Henkel z Diamentem Marki Koneckiej – dowodem najwyższego uznania samorządu powiatu koneckiego

Henkel, którego dzisiej¬sza pozycja na rynku budowlanym w Europie ma swoje źródło w Stąporkowie, został wyróżniony w lipcu br. nagrodą przyznawaną przez samorząd powiatu koneckiego za zasługi na rzecz regionu i wspieranie rozwoju lokalnego rynku pracy. Przyznając firmie Diament Marki Koneckiej doceniono również zaangażowanie firmy w działania charytatywne i edukacyjne. Henkel  z sukcesami realizuje od wielu już lat w Stąporkowie i okolicach społeczno-edukacyjny projekt Świat Młodych Badaczy. Z kolei w ramach wolontariatu pracowniczego i dzięki społecznym projektom zgłaszanym i realizowanym przez pracowników wspiera społeczność lokalną w obszarach edukacji, ochrony zdrowia, kultury, ekologii i sportu. To drugie wyróżnienie dla firmy w tym regionie, pierwsze fabryka Henkla w Stąporkowie zdobyła w 2000 roku.

Henkel rozpoczął działalność w Polsce od uruchomienia produkcji chemii budowlanej, inwestując jako pierwsza międzynarodowa firma w rozwój tego rynku. W 1990 uruchomiona została pierwsza w Polsce fabryka firmy w Starej Górze koło Stąporkowa, a z taśmy produkcyjnej zjechał pierwszy worek Ceresitu. W ciągu kolejnych lat fabryka Henkla w Starej Górze istotnie rozwinęła swoją działalność i portfolio, a produkty chemii budowlanej Henkla zostały doceniane przez polskich architektów, inwestorów i wykonawców. Z biegiem lat w niedalekim Stąporkowie znalazło siedzibę Międzynarodowe Centrum Innowacyjnych Technologii Budowlanych Ceresit, gdzie są opracowywane i testowane nowe receptury produktów, trafiających później na rynek Europy, Bliskiego Wschodu i Azji. To tutaj w labora¬toriach Henkla w głowach polskich naukowców i technologów rodzą się koncepty oraz formuły bardzo wielu produktów Henkla przeznaczonych dla branży budowlanej.

Fabryka Henkla w Starej Górze – ważny pracodawca dla regionu i wsparcie społeczności lokalnej

Na przestrzeni lat fabryka Henkla w Starej Górze w pobliżu Stąporkowa bardzo rozwinęła swoją działalność, stając się ważnym pracodawcą w regionie. Stała się też ważnym podmiotem wspierającym społeczność lokalną.

- Stąporków to dla nas bardzo ważny region. Od lat inwestujemy w zakład klejów budowlanych produkujący nie tylko na potrzeby polskiego rynku, ale i innych krajów europejskich. Z kolei Międzynarodowe Centrum Innowacyjnych Technologii Budowlanych Ceresit w Stąporkowie to adres ważny na henklowskiej mapie centrów badań i rozwoju. Zatrudniamy zespół świetnych fachowców, dzięki któremu możemy się rozwijać. Jako lider społecznej odpowiedzialności biznesu od lat podejmujemy działania na rzecz społeczności lokalnej, wspierając ją. Nasi pracownicy ze Stąporkowa chętnie angażują się w wolontariat pracowniczy, który działa w Henklu od 2001 roku. Od 2016 roku jesteśmy w tym regionie obecni także z projektem edukacyjnym Świat Młodych Badaczy, skierowanym do dzieci ze szkół podstawowych. Cieszymy się, że nasz rozwój i społeczne działania zostały dostrzeżone i z dumą przyjęliśmy wyróżnienie Diament Marki Koneckiej, które  jeszcze bardziej mobilizuje nas do dalszych działań – podkreśla Bronislav Fialkovskij, dyrektor zakładu w Starej Górze koło Stąporkowa.

Wolontariat pracowniczy

W Henkel Polska program wolontariatu pracowniczego MIT (Make an Impact on Tommorow) funkcjonuje od 2001 i z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Firma wspiera pracowników w ich działaniach prospołecznych i przekazuje wsparcie finansowe i rzeczowe. W ciągu ostatnich 3 lat do realizacji w ramach programu w Polsce zostało zgłoszonych 497 projektów na rzecz lokalnych społeczności, które uzyskały od firmy wsparcie w wysokości ponad 5,8 mln złotych. Projekty mogą zgłaszać wszyscy obecni i emerytowani pracownicy firmy. Henkel postrzega wolontariat pracowniczy jako ważny element kultury organizacyjnej firmy.

Inicjatywa edukacyjna Świat Młodych Badaczy

W społeczne działania edukacyjne wpisuje się też inicjatywa Świat Młodych Badaczy skierowana do uczniów klas 2, 3 i 4 szkół podstawowych. Podczas 1,5 godzinnych, praktycznych warsztatów dzieci wcielają się w młodych badaczy. W trakcie zajęć uczniowie sprawdzają działanie różnych substancji i uczą się rozumieć zjawiska towarzyszące nam w życiu codziennym, takie jak np. lepkość czy działanie kwasów. Co więcej, dzieci, podobnie jak naukowcy, posługują się sprzętami laboratoryjnymi i dowiadują się do czego służy np. papierek lakmusowy, bagietka czy kolba.  W tym roku w zajęciach, które odbywały się w maju i czerwcu, wzięło udział ponad 420 dzieci klas 2-4 z 8 szkół podstawowych w Stąporkowie, Gowarczowie, Grzymałkowie, Końskich, Kostomłotach Drugich, Mniowie i Stadnickiej Woli. Warsztaty tegorocznej edycji ŚMB odbyły się również w Dzierżoniowie, Raciborzu i Warszawie – w sumie wzięło w nich udział 1 400 dzieci.