03.12.2018

Henkel zaprasza do wspólnego poznawania świata nauki

270 uczniów z Warszawy wzięło udział w warsztatach „Świata Młodych Badaczy”

Program edukacyjny „Świat Młodych Badaczy”, realizowany przez firmę Henkel, zawitał po raz kolejny do Warszawy. W dniach 26-30 listopada 270 uczniów stołecznych szkół podstawowych wzięło udział w interaktywnych warsztatach, których celem jest rozbudzanie w dzieciach zainteresowania naukami przyrodniczymi.

Program „Świat Młodych Badaczy” jest kierowany do uczniów 2, 3 i 4 klas szkół podstawowych. Głównym celem inicjatywy jest rozbudzenie w młodych ludziach ciekawości praw rządzących otaczającym światem, by w ten sposób zainteresować ich naukami przyrodniczymi i ścisłymi.  

Program realizowany jest w formie 90-minutowych interaktywnych warsztatów. Dzieci biorące w nich udział wykonują proste eksperymenty badawcze – muszą m.in. podołać samodzielnemu odmierzaniu i mieszaniu potrzebnych składników, obserwować zachodzące procesy i zapisywać swoje obserwacje, by następnie wspólnie omówić wyniki przeprowadzonych doświadczeń. Uczestnicy są zachęcani przez prowadzących do zadawania pytań, snucia hipotez i wyciągania wniosków. Innymi słowy, mogą poczuć się jak prawdziwi badacze w laboratorium.

– Nauki przyrodnicze to przyszłość, dlatego tak ważne jest zaszczepienie już w najmłodszych uczniach ciekawości świata i pasji jego odkrywania. Warsztaty „Świata Młodych Badaczy” zostały skonstruowane w taki sposób, by pokazać, że fizyka, chemia czy biologia mogą być fascynujące. Cieszymy się, że uczniowie szkół podstawowych z Warszawy mieli okazję wcielić się w rolę naukowców dzięki naszemu programowi’ – mówi Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.

Program „Świat Młodych Badaczy” odbył się w kilkunastu warszawskich szkołach, m.in.: Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza, Szkole Podstawowej nr 146, Szkole Podstawowej nr 391, Społecznej Szkole Podstawowej SSP 26, Szkole Podstawowej nr 258, Szkole Podstawowej nr 85 oraz Szkole Podstawowej nr 382. Łącznie w zajęciach wzięło udział 270 dzieci.

Partnerem edukacyjnym projektu jest bydgoska organizacja Nauka Jest Fajna!. Pod okiem wykwalifikowanych edukatorów uczniowie przeprowadzają eksperymenty w jednym z kilku zakresów tematycznych związanych z głównymi obszarami działalności firmy Henkel.
Uczniowie z Warszawy odkryli tajemnice związane ze zjawiskiem lepkości, m.in. w ramach modułu edukacyjnego „Z ziemniakiem na tropie kleju” samodzielnie przygotują klej z produktów dostępnych w każdej kuchni. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci otrzymały broszurki edukacyjne „Eksperymentuj w domu”, zawierające opisy kolejnych kilkunastu, prostych w przeprowadzeniu, lecz zaskakujących doświadczeń, aby wspólnie z rodzicami mogły kontynuować swoją naukową przygodę.

- Prowadząc warsztaty „Świata Młodych Badaczy” widzimy, jak w dzieciach budzi się ciekawość, kiedy samodzielnie mogą dojść do tego, dlaczego w przyrodzie zachodzą rozmaite zjawiska. Rozpalamy w nich tę iskrę i mamy nadzieję, że w przyszłości roznieci ona prawdziwy ogień, głód wiedzy – mówi Justyna Karpińska z Nauka Jest Fajna!.

Projekt realizowany jest w Polsce od października 2016 roku. Do tej pory warsztaty „Świata Młodych Badaczy” prowadzone były w Warszawie, Bydgoszczy, Pile, Wrzącej, Raciborzu,
Dzierżoniowie i Stąporkowie. W całej Polsce za sprawą programu w rolę naukowców wcieliło się już ponad 2700 dzieci.

Dorota Strosznajder Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej oraz Pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej Henkel Polska +48-22-56-56-665 dorota.strosznajder@henkel.com Pobierz wizytówkę Dodaj do ulubionych