22.10.2018

Henkel zaprasza uczniów z regionu do wspólnego odkrywania świata nauki

„Świat Młodych Badaczy” powrócił do Piły i Trzcianki!

Program edukacyjny „Świat Młodych Badaczy”, realizowany przez firmę Henkel, już po raz drugi zawitał do Piły i Trzcianki. W dniach 22-26 października ponad 270 uczniów szkół podstawowych z regionu weźmie udział w interaktywnych warsztatach, których celem jest rozbudzanie w dzieciach zainteresowania naukami przyrodniczymi.

Program „Świat Młodych Badaczy” jest kierowany do uczniów 2, 3 i 4 klas szkół podstawowych. Głównym celem inicjatywy jest rozbudzenie w młodych ludziach ciekawości praw rządzących otaczającym światem, by w ten sposób zainteresować ich naukami przyrodniczymi i ścisłymi.  

Program realizowany jest w formie 90-minutowych interaktywnych warsztatów. Dzieci biorące w nich udział wykonują proste eksperymenty badawcze – muszą m.in. podołać samodzielnemu odmierzaniu i mieszaniu potrzebnych składników, obserwować zachodzące procesy i zapisywać swoje obserwacje, by następnie wspólnie omówić wyniki przeprowadzonych doświadczeń. Uczestnicy są zachęcani przez prowadzących do zadawania pytań, snucia hipotez i wyciągania wniosków. Innymi słowy, mogą poczuć się jak prawdziwi badacze w laboratorium.

– Nauki przyrodnicze to przyszłość, dlatego tak ważne jest zaszczepienie już w najmłodszych uczniach ciekawości świata i pasji jego odkrywania. Warsztaty „Świata Młodych Badaczy” zostały skonstruowane w taki sposób, by pokazać, że fizyka, chemia czy biologia mogą być fascynujące. Cieszymy się, że uczniowie szkół podstawowych z Piły i Trzcianki już po raz drugi wezmą w nich udział – mówi Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.

W tej edycji programu „Świat Młodych Badaczy” zajęcia odbędą się w: Szkole Katolickiej w Trzciance im. Św. S. Faustyny Kowalskiej, Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Łomnicy, Szkole Podstawowej im. ppor. Alfreda Sofki w Białej, Szkole Podstawowej nr 5 w Pile, Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Brzechwy w Pile, Szkole Podstawowej nr 12 z oddziałami integracyjnymi w Pile, Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Marii Grzegorzewskiej w Pile oraz Szkole Podstawowej nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile. Łącznie w zajęciach weźmie udział ponad 270 dzieci.

Partnerem edukacyjnym projektu jest bydgoska organizacja Nauka Jest Fajna!. Pod okiem wykwalifikowanych edukatorów uczniowie przeprowadzają eksperymenty w jednym z kilku zakresów tematycznych związanych z głównymi obszarami działalności firmy Henkel.
Uczniowie z Piły i Trzcianki odkryją tajemnice związane ze zjawiskiem lepkości, m.in. w ramach modułu edukacyjnego „Z ziemniakiem na tropie kleju” samodzielnie przygotują klej z produktów dostępnych w każdej kuchni. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci otrzymają broszurki edukacyjne „Eksperymentuj w domu”, zawierające opisy kolejnych kilkunastu, prostych w przeprowadzeniu, lecz zaskakujących doświadczeń, aby wspólnie z rodzicami mogły kontynuować swoją naukową przygodę.

- Prowadząc warsztaty „Świata Młodych Badaczy” widzimy, jak w dzieciach budzi się ciekawość, kiedy samodzielnie mogą dojść do tego, dlaczego w przyrodzie zachodzą rozmaite zjawiska. Rozpalamy w nich tę iskrę i mamy nadzieję, że w przyszłości roznieci ona prawdziwy ogień, głód wiedzy – mówi Justyna Karpińska z Nauka Jest Fajna!

Projekt realizowany jest w Polsce od października 2016 roku. Do tej pory warsztaty „Świata Młodych Badaczy” prowadzone były w Warszawie, Bydgoszczy, Pile, Wrzącej, Raciborzu,
Dzierżoniowie i Stąporkowie. W całej Polsce za sprawą programu w rolę naukowców wcieliło się już ponad 2 000 dzieci.

Dorota Strosznajder Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej oraz Pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej Henkel Polska +48-22-56-56-665 dorota.strosznajder@henkel.com Pobierz wizytówkę Dodaj do ulubionych