23.04.2018

Lokalne działania CSRowe Henkla w Dzierżoniowie

"Świat Młodych Badaczy" dla uczniów z Dzierżoniowa

Program edukacyjny "Świat Młodych Badaczy", realizowany przez firmę Henkel, zawitał do Dzierżoniowa. Uczniowie szkół podstawowych w dniach 23-27 kwietnia wezmą udział w interaktywnych warsztatach, których celem jest rozbudzaniew dzieciach zainteresowania naukami przyrodniczymi. W rolę małych badaczy wcieli się około 330 dzieci.

"Świat Młodych Badaczy" jest kierowany do uczniów 2, 3 i 4 klas szkół podstawowych. Projekt realizowany w formie 90-minutowych, interaktywnych i atrakcyjnych warsztatów to coś więcej niż tradycyjne szkolne laboratorium. Dzieci biorące w nich udział wykonują nieskomplikowane eksperymenty badawcze - muszą m.in. podołać samodzielnemu odmierzaniu i mieszaniu potrzebnych składników. Mają też czas na omawianie wyników przeprowadzonych eksperymentów - są zachęcane przez prowadzących zajęcia do zadawania pytań, snucia hipotez i wyciągania wniosków. Innymi słowy, mogą poczuć się jak prawdziwi badacze w laboratorium.

- Cel, który przyświeca Henklowi przy realizacji projektu to wzbudzenie wśród dzieci zainteresowania światem nauki od najmłodszych lat. Nauki przyrodnicze to przyszłość, dlatego tak ważne jest zaszczepienie ciekawości świata już w najmłodszych uczniach. Warsztaty "Świata Młodych Badaczy" zostały skonstruowane w taki sposób, by poniekąd "odczarować" fizykę, chemię czy biologię w oczach najmłodszych. Pokazać im, że przy odpowiednim podejściu te przedmioty mogą być bardzo interesujące, wręcz wciągające - mówi Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.

Henkel Polska realizuje projekt "Świat Młodych Badaczy" w miastach, w których zlokalizowane są polskie siedziby firmy. Takim miastem jest właśnie Dzierżoniów, gdzie znajduje się zakład produkcji materiałów chemii budowalnej pod marką Ceresit.
W kwietniowej edycji programu zajęcia odbędą się w: Szkole Podstawowej nr 1 w Dzierżoniowie, Ekologicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Bielawie im. J. Tuwima, Szkole Podstawowej nr 1 w Pieszycach oraz Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piławie Dolnej. Łącznie w zajęciach weźmie udział około 330 dzieci z miasta i najbliższych okolic.

Partnerem edukacyjnym projektu jest bydgoska organizacja Nauka Jest Fajna!. Pod okiem wykwalifikowanych edukatorów uczniowie będą przeprowadzać eksperymenty w dwóch zakresach tematycznych, związanych z głównymi obszarami działalności firmy Henkel.
W module edukacyjnym "Z ziemniakiem na tropie kleju" uczniowie będą odkrywać tajemnice związane ze zjawiskiem lepkości, w tym przygotują klej z produktów dostępnych w każdej kuchni. Z kolei w paśmie "Słodko czyli kwaśno", poświęconym obecności kwasów w życiu codziennym, dowiedzą się, dlaczego regularne stosowanie pasty do zębów jest takie ważne. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci otrzymały broszurki edukacyjne "Eksperymentuj w domu", zawierające opisy kolejnych kilkunastu prostych w wykonaniu, lecz zaskakujących doświadczeń - aby wspólnie z rodzicami mogły kontynuować swoją naukową przygodę.

- Prowadząc warsztaty "Świata Młodych Badaczy", widzimy, jak w dzieciach budzi się ciekawość, kiedy samodzielnie mogą dojść do tego, dlaczego w przyrodzie zachodzą rozmaite zjawiska. Rozpalamy w nich tę iskrę i mamy nadzieję, że w przyszłości roznieci ona prawdziwy ogień, głód wiedzy - mówi Justyna Karpińska, z Nauka Jest Fajna!.

Projekt realizowany jest w Polsce od października 2016 roku. Do tej pory warsztaty "Świata Młodych Badaczy" prowadzone były w Warszawie, Bydgoszczy, Pile, Wrzącej i Raciborzu.
W całej Polsce za sprawą programu w rolę naukowców wcieliło się już ponad 2000 dzieci.

Ambasadorem polskiej edycji projektu "Świat Młodych Badaczy" jest Wiktor Niedzicki, wieloletni popularyzator nauki, dziennikarz, wykładowca akademicki, z wykształcenia fizyk.  

- Kiedy spotykam się z młodymi ludźmi i mówię im, że jestem fizykiem, słyszę często "Jak ja nie lubię fizyki". Od lat staram się to zmieniać - przekonywać i pokazywać, że fizyka może być piękna, interesująca i wciągająca. Dlatego z wielką radością włączam się w inicjatywy, które krzewią miłość do nauk ścisłych wśród najmłodszych. Polskie szkoły potrzebują jak najwięcej zajęć, które uczą samodzielności i odwagi. Jestem przekonany, że "Świat Młodych Badaczy" zmieni postrzeganie fizyki czy chemii u niejednego ucznia - mówi Wiktor Niedzicki

Dorota Strosznajder Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej oraz Pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej Henkel Polska +48-22-56-56-665 dorota.strosznajder@henkel.com Pobierz wizytówkę Dodaj do ulubionych