03.04.2018

Działalność edukacyjna Henkla dla lokalnych społeczności

700 uczniów z Raciborza wzięło udział w eksperymentach "Świata Młodych Badaczy"

Flagowy projekt firmy Henkel "Świat Młodych Badaczy" gościł w ostatnich czterech miesiącach w Raciborzu aż trzykrotnie. W tym czasie edukatorzy z organizacji Nauka Jest Fajna!, partnera merytorycznego projektu, przeprowadzali zajęcia dla ponad 700 uczniów klas 2, 3 i 4 raciborskich szkół podstawowych. W całej Polsce za sprawą programu w rolę naukowców wcieliło się już ponad 2000 dzieci.

Program edukacyjny "Świat Młodych Badaczy" skierowany jest do uczniów 2, 3 i 4 klas szkoły podstawowej. Głównym celem inicjatywy jest rozbudzenie w młodych ludziach ciekawości praw rządzących otaczającym światem, by w ten sposób zainteresować je naukami przyrodniczymi i ścisłymi.  

Program realizowany jest w formie 90-minutowych, interaktywnych warsztatów. Dzieci przy wsparciu wykwalifikowanych edukatorów wykonują proste eksperymenty badawcze - muszą m.in. samodzielnie odmierzać i mieszać odpowiednie składniki, obserwować zachodzące procesy i zapisywać swoje obserwacje, by następnie wspólnie omówić wyniki przeprowadzonych doświadczeń.

"Świat Młodych Badaczy" gościł w Raciborzu od listopada 2017 r. roku do marca br.
W warsztatach wzięło udział ponad 700 dzieci z większości szkół podstawowych zlokalizowanych w mieście i okolicach. Pod okiem edukatorów z organizacji Nauka Jest Fajna!, partnera merytorycznego projektu, uczniowie z raciborskich szkół przeprowadzali eksperymenty z dwóch zakresów tematycznych, związanych z głównymi obszarami działalności firmy Henkel. W module edukacyjnym "Z ziemniakiem na tropie kleju" uczniowie odkrywali tajemnice związane ze zjawiskiem lepkości, m.in. wytwarzali klej z produktów dostępnych w każdej kuchni. Z kolei w module "Słodko czy kwaśno", poświęconym obecności kwasów w życiu codziennym, mieli okazję zrozumieć m.in., jak działa pasta do zębów i dlaczego jej regularne stosowanie jest takie ważne. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci otrzymały broszurki edukacyjne "Eksperymentuj w domu", zawierające opisy kolejnych kilkunastu prostych w wykonaniu, lecz zaskakujących doświadczeń - aby wspólnie z rodzicami mogły kontynuować swoją naukową przygodę.

- Racibórz przyjął nas naprawdę ciepło. Ze strony uczniów obserwowaliśmy ogromne zainteresowanie eksperymentami "Świata Młodych Badaczy", a nauczyciele doceniali ich merytoryczny poziom i jakość materiałów przekazywanych dzieciom. Mieliśmy również sygnały od rodziców, którzy mówili, że dzieci cały czas chcą w domu przeprowadzać eksperymenty naukowe. To wszystko utwierdza nas w przekonaniu, że formuła zajęć sprawdza się w 100% i powinny być one kontynuowane, szczególnie w mniejszych ośrodkach miejskich - powiedziała Justyna Karpińska z Nauka Jest Fajna!.

Na zakończenie warsztatów wszyscy nauczyciele ze szkół biorących udział w projekcie zostali poproszeni o wypełnienie ankiet ewaluacyjnych. Raciborskie zajęcia zostały ocenione bardzo wysoko - nauczyciele doceniali przede wszystkim fakt, że warsztaty "Świata Młodych Badaczy" stanowią doskonałe praktyczne uzupełnienie lekcji przyrody, pobudzając  w uczniach apetyt na wiedzę.

Perfekcyjnie przygotowane zajęcia edukacyjne, wzbogacone atrakcyjnymi pomocami dydaktycznymi. Wiedza została przekazana dzieciom z użyciem nowoczesnych metod edukacyjnych. Zajęcia poszerzyły horyzonty uczniowskiej wiedzy oraz przyniosły wiele, wiele radości - podsumowała zajęcia Świata Młodych Badaczy Małgorzata Popiel-Łapiniak, Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3 w Raciborzu.

Dorota Strosznajder Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej oraz Pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej Henkel Polska +48-22-56-56-665 dorota.strosznajder@henkel.com Pobierz wizytówkę Dodaj do ulubionych