28 lis 2017

Lokalne działania CSRowe Henkla w Raciborzu

„Świat Młodych Badaczy” dla uczniów z Raciborza

Program edukacyjny „Świat Młodych Badaczy”, realizowany przez firmę Henkel, zawitał do Raciborza. Uczniowie szkół podstawowych wezmą udział w interaktywnych warsztatach, których celem jest rozbudzanie w dzieciach zainteresowania naukami przyrodniczymi. W rolę małych badaczy wcieli się ponad 800 uczniów raciborskich szkół.

Realizowany w formie 90-minutowych, interaktywnych warsztatów projekt „Świat Młodych Badaczy” jest kierowany do uczniów 2, 3 i 4 klas szkół podstawowych. Dzieci pod opieką wykwalifikowanych edukatorów wykonują proste eksperymenty badawcze – muszą m.in. samodzielnie odmierzać i mieszać odpowiednie składniki, obserwować zachodzące procesy i zapisywać swoje obserwacje, by następnie wspólnie omówić wyniki przeprowadzonych doświadczeń. Prowadzący zajęcia zachęcają uczestników do zadawania pytań, snucia hipotez i wyciągania wniosków – w konsekwencji dzieci mogą poczuć się jak prawdziwi badacze w laboratorium. Co więcej, by utrwalić efekty prowadzonych zajęć, każdy uczestnik warsztatów otrzymuje w prezencie broszurę edukacyjną, która zawiera propozycje kilkunastu kolejnych eksperymentów do przeprowadzenia w domu, wspólnie z rodzicami. Wszystko po to, by dzieci mogły kontynuować swoją przygodę ze „Światem Młodych Badaczy” jak najdłużej, jednocześnie zarażając się pasją poznawczą.

– Cel, który przyświeca Henklowi przy realizacji tego projektu, to wzbudzanie wśród dzieci zainteresowania światem nauki i naukami ścisłymi. Takie zainteresowanie od najmłodszych lat ma szansę procentować w przyszłości, dając dzieciakom wiele możliwości edukacyjnych i zawodowych. Ogromnie się cieszę, że to właśnie uczniowie raciborskich szkół będą mieli możliwość poznania „Świata Młodych Badaczy” – powiedział Adrian Wycisk, dyrektor fabryki Henkla w Raciborzu.

Henkel Polska realizuje projekt „Świat Młodych Badaczy” w miastach, w których zlokalizowane są polskie siedziby firmy. Takim miastem jest właśnie Racibórz, gdzie projekt będzie realizowany między listopadem 2017 a marcem 2018 roku. Swoim zasięgiem obejmie większość szkół podstawowych, między innymi: Szkołę Podstawową nr 2, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, Szkołę Podstawową nr 13, Szkołę Podstawową nr 4 im. Księdza Stefana Pieczki oraz Publiczną Szkołę Podstawową z Oddziałem Przedszkolnym im. M. Konopnickiej w Nasiedlu. Łącznie w zajęciach weźmie udział około 800 dzieci z miasta i najbliższych okolic.

Partnerem edukacyjnym projektu jest organizacja Nauka Jest Fajna!. Pod okiem wykwalifikowanych edukatorów uczniowie będą przeprowadzać eksperymenty, nawiązujące tematycznie do obszarów działalności firmy Henkel, która jest światowym producentem klejów, kosmetyków i środków piorących. Moduł edukacyjny „Z ziemniakiem na tropie kleju” odkryje przed uczniami tajemnice związane ze zjawiskiem lepkości, a pasmo „Słodko, czyli kwaśno”, pokaże obecność kwasów w życiu codziennym oraz odpowie na pytanie, dlaczego regularne stosowanie pasty do zębów jest tak ważne.

- Prowadząc warsztaty „Świata Młodych Badaczy”, widzimy, jak w dzieciach budzi się ciekawość świata i mechanizmów, które nim rządzą. Rozpalamy w nich tę iskrę i mamy nadzieję, że w przyszłości roznieci ona prawdziwy ogień, głód wiedzy – mówi Justyna Karpińska, z Nauka Jest Fajna!

Ambasadorem polskiej edycji projektu „Świat Młodych Badaczy” jest Wiktor Niedzicki, wieloletni popularyzator nauki, dziennikarz, wykładowca akademicki, z wykształcenia fizyk.

- Kiedy spotykam się z młodymi ludźmi i mówię im, że jestem fizykiem, słyszę często „Jak ja nie lubię fizyki”. Od lat staram się to zmieniać – przekonywać i pokazywać, że fizyka może być piękna, interesująca i wciągająca. Dlatego z wielką radością włączam się w inicjatywy, które krzewią miłość do nauk ścisłych wśród najmłodszych Jestem przekonany, że „Świat Młodych Badaczy” zmieni postrzeganie fizyki czy chemii u niejednego ucznia – mówi Wiktor Niedzicki