16 paź 2017

Kolejne warsztaty projektu CSR Henkla

„Świat Młodych Badaczy” dla uczniów z Piły i Trzcianki

Program edukacyjny „Świat Młodych Badaczy”, realizowany przez firmę Henkel, zawitał do Piły i Trzcianki. Uczniowie wybranych szkół podstawowych w obu miastach wezmą udział w interaktywnych warsztatach prowadzonych przez Nauka Jest Fajna!, partnera edukacyjnego projektu. Lokalizacja wybranych szkół nie jest przypadkowa, miejscowości znajdują się w bliskim sąsiedztwie zakładu produkcyjnego firmy Henkel we Wrzącej. W rolę małych badaczy wcieli się około 320 dzieci.

Realizowany w formie 90-minutowych, interaktywnych warsztatów projekt „Świat Młodych Badaczy” jest kierowany do uczniów 2, 3 i 4 klas szkół podstawowych. Dzieci pod opieką wykwalifikowanych edukatorów wykonują proste eksperymenty badawcze – muszą m.in. samodzielnie odmierzać i mieszać odpowiednie składniki, obserwować zachodzące procesy i zapisywać swoje obserwacje, potem wspólnie omawiają wyniki przeprowadzonych doświadczeń. Prowadzący zajęcia zachęcają uczestników do zadawania pytań, snucia hipotez i wyciągania wniosków – w konsekwencji dzieci mogą poczuć się jak prawdziwi badacze w laboratorium. Co więcej, by utrwalić efekty prowadzonych zajęć, każdy uczestnik warsztatów otrzymuje w prezencie książeczkę edukacyjną, która zawiera propozycje kilkunastu kolejnych eksperymentów do przeprowadzenia pod okiem rodziców lub opiekunów. Wszystko po to, by dzieci mogły kontynuować swoją przygodę ze „Światem Młodych Badaczy” także w domu.

Idea, która przyświecała Henklowi przy realizacji projektu, to wzbudzenie wśród dzieci zainteresowania światem nauki od najmłodszych lat. Nauki przyrodnicze to przyszłość, dlatego tak ważne jest zaszczepienie ciekawości świata już w najmłodszych uczniach. Warsztaty „Świata Młodych Badaczy” zostały skonstruowane w taki sposób, by poniekąd „odczarować” fizykę, chemię czy biologię w oczach najmłodszych. Pokazać im, że przy odpowiednim podejściu te przedmioty mogą być bardzo interesujące, wręcz wciągające – mówi Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.

Partnerem edukacyjnym projektu jest organizacja Nauka Jest Fajna!. Pod okiem wykwalifikowanych edukatorów uczniowie będą przeprowadzać eksperymenty nawiązujące tematycznie do obszarów działalności firmy Henkel, która jest światowym producentem klejów, kosmetyków i środków piorących. Moduł edukacyjny „Z ziemniakiem na tropie kleju” odkryje przed uczniami tajemnice związane ze zjawiskiem lepkości, a pasmo „Słodko, czyli kwaśno”, pokaże obecność kwasów w życiu codziennym oraz dlaczego regularne stosowanie pasty do zębów jest tak ważne.

- Prowadząc warsztaty „Świata Młodych Badaczy”, widzimy, jak w dzieciach budzi się ciekawość, kiedy samodzielnie mogą dojść do tego, dlaczego w przyrodzie zachodzą rozmaite zjawiska. Rozpalamy w nich tę iskrę i mamy nadzieję, że w przyszłości roznieci ona prawdziwy ogień, głód wiedzy – mówi Justyna Karpińska, z Nauka Jest Fajna!

Projekt realizowany jest w Polsce od października 2016 roku. Do tej pory warsztaty prowadzone były w Warszawie oraz w Bydgoszczy. Teraz program zawitał do szkół w najbliższej okolicy zakładu produkcyjnego chemii budowlanej firmy Henkel we Wrzącej. Szkoły, w których odbywać się będą zajęcia, rekomendowali pracownicy Henkla. I tak warsztaty odbędą się między innymi w Szkole Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich i Szkole Podstawowej nr 12 z oddziałami integracyjnymi w Pile oraz w Szkole Podstawowej im. Ppor. Alfreda Sofki w Trzciance. Łącznie udział w nich weźmie około 325 dzieci z lokalnych szkół.

W tym roku szkolnym organizatorzy planują zorganizowanie lekcji w ramach „Świata Młodych Badaczy” także w szkołach podstawowych w Raciborzu, gdzie firma Henkel ma swój zakład produkcji środków piorących..

Ambasadorem polskiej edycji projektu „Świat Młodych Badaczy” jest Wiktor Niedzicki, wieloletni popularyzator nauki, dziennikarz, wykładowca akademicki, z wykształcenia fizyk.

- Kiedy spotykam się z młodymi ludźmi i mówię im, że jestem fizykiem, słyszę często „Jak ja nie lubię fizyki”. Od lat staram się to zmieniać – przekonywać i pokazywać, że fizyka może być piękna, interesująca i wciągająca. Dlatego z wielką radością włączam się w inicjatywy, które krzewią miłość do nauk ścisłych wśród najmłodszych. Polskie szkoły potrzebują jak najwięcej zajęć, które uczą samodzielności i odwagi. Jestem przekonany, że „Świat Młodych Badaczy” zmieni postrzeganie fizyki czy chemii u niejednego ucznia mówi Wiktor Niedzicki.

Szerzej o projekcie „Świat Młodych Badaczy”

Henkel rozpoczął realizację projektu „Świat Młodych Badaczy” w 2011 roku w Niemczech pod nazwą Forscherwelt. Obecnie inicjatywa realizowana jest także w Rosji, Argentynie, Turcji, Irlandii, we Włoszech i w Dubaju, W polskiej edycji projektu dotychczas udział wzięło ok. 750 uczniów. Henkel planuje w roku szkolnym 2017/2018 objąć programem co najmniej kolejnych 1000 dzieci.

Więcej informacji o projekcie na www.henkel.pl i www.henkel-swiatmlodychbadaczy.pl

CSR w Henklu – programy edukacyjne

Henkel, będąc liderem społecznej odpowiedzialności biznesu, angażuje się w liczne projekty edukacyjne, kierowane do dzieci. Oprócz „Świata Młodych Badaczy” realizuje także na zasadach wolontariatu wiedzy program Ambasadorzy Zrównoważonego Rozwoju. Pracownicy firmy – odpowiednio przeszkoleni i przygotowani – prowadzą dla dzieci szkół podstawowych zajęcia z zakresu ochrony środowiska i zasad odpowiedzialnej konsumpcji. Innym przykładem jest konkurs ekologiczny dla dzieci i młodzieży „Eko Odkrywcy”, w którym szkoły i inne placówki edukacyjne mogą zdobyć granty pieniężne na realizację projektów badawczych z zakresu ochrony środowiska.