26 cze 2016  Düsseldorf / Niemcy

Henkel wzmacnia swój biznes środków piorących w Ameryce Północnej

Henkel przejmuje amerykańskiego producenta środków piorących Sun Products Corporation

  • Henkel awansuje na 2 miejsce na rynku środków piorących w Ameryce Północnej
  • Henkel nabywa atrakcyjne portfolio wiodących marek

Henkel podpisał z funduszem Vestar Capital Partners umowę o przejęciu wszystkich udziałów w firmie produkującej środki do prania i czystości, The Sun Products Corporation z siedzibą w Wilton, Connecticut, USA. Transakcja szacowana jest na 3.2 miliardy euro (3.6 miliardów dolarów amerykańskich) z uwzględnieniem zadłużenia.

„Transakcja ta jest ważnym krokiem strategicznym dla firmy Henkel. Ameryka Północna jest dla nas jednym z najważniejszych regionów. Wraz z przejęciem Sun Products wzmocnimy pozycję Henkla w Stanach Zjednoczonych, które są największym na świecie rynkiem środków piorących, oraz w Kanadzie”, powiedział prezes firmy, Hans Van Bylen.

Dzięki temu przejęciu Henkel awansował na 2-gą pozycję na rynku środków piorących w Ameryce Północnej.

W skład portfolio Sun Products wchodzą między innymi wiodące marki środków piorących, takie jak all® i Sun®, oraz płyn do płukania tkanin Snuggle®. Firma rozwija oraz wytwarza także produkty piorące dla czołowych sieci detalicznych w Ameryce Północnej.

W roku 2015 firma osiągnęła w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie sprzedaż o wartości 1.4 miliardów euro (1.6 miliardów dolarów amerykańskich). Sun Products zatrudnia 2,000 pracowników, posiada dwa zakłady produkcyjne i centrum R&D, znajdujące się w USA.

„Sun Products uzupełni i wzmocni nasze dotychczasowe portfolio produktów piorących i czystości swoimi dobrze znanymi i odnoszącymi sukcesy na rynku amerykańskim markamii”, wyjaśnia Bruno Piacenza, wice-prezes odpowiedzialny za dział Środków Piorących i Czystości w Henklu. „Nowe marki wzmocnią naszą innowacyjność i nasze znaczenie w relacjach z partnerami handlowymi w Ameryce Północnej.”

Zawarcie transakcji jest uzależnione od uzyskania zgody właściwych organów administracji oraz spełnienia innych zazwyczaj stosowanych w takich przypadkach warunków umowy.  

Ameryka Północna jest jednym z najważniejszych regionów a Stany Zjednoczone są największym pod względem wielkości sprzedaży rynkiem Henkla. Firma zatrudnia w Ameryce Północnej ponad 6,000 pracowników, działając we wszystkich trzech obszarach biznesowych: środków piorących i czystości, kosmetyków i technologii klejących. Portfolio firmy w Stanach Zjednoczonych obejmuje zarówno marki konsumenckie jak i przemysłowe, a do najbardziej znanych należą Persil i Purex w kategorii środków piorących, Schwarzkopf z rynkowymi i profesjonalnymi kosmetykami do włosów, Dial w segmencie kosmetyków do pielęgnacji ciała oraz kleje Loctite.

W roku 2015 całkowita sprzedaż firmy Henkel w Ameryce Północnej wyniosła ponad 3.6 miliardy euro (4.0 miliardy dolarów amerykańskich). W ubiegłych dekadach stały rozwój biznesu w tym regionie wspierały kolejne korzystne akwizycje, takie jak Loctite, Dial, dział klejów National Starch, czy profesjonalne produkty do włosów Sexy Hair, Kenra i Alterna.

W omawianej transakcji firmie Henkel doradztwem służyli: Perella Weinberg Partners and Credit Suisse w zakresie doradztwa finansowego oraz Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP w kwestiach prawnych. Przejęcie będzie całkowicie finansowane ze środków pochodzących z Deutsche Bank, JP Morgan oraz BNP Paribas.


O Vestar Capital Partners

Vestar Capital Partners jest to wiodąca, amerykańska firma private equity zarządzająca kapitałem szacowanym na 5 mld dolarów amerykańskich. Specjalizuje się w wykupach menedżerskich i inwestycjach wzrostu kapitałowego. Vestar inwestuje, a także współpracuje z zespołami zarządczymi oraz właścicielami prywatnymi, w celu budowania długoterminowej wartości przedsiębiorstw, szczególnie w sektorach konsumenckim, zdrowotnym, biznesowym i finansowym. Od momentu założenia Vestar w 1988 roku fundusz dokonał 75 inwestycji w firmy o łącznej wartości rynkowej 40 miliardów dolarów amerykańskich. Więcej informacji na www.vestarcapital.com.

O Firmie The Sun Products Corporation

The Sun Products Corporation z siedzibą główną w Wilton, Connecticut jest w Ameryce Północnej wiodącym producentem detergentów do prania, płynów do płukania tkanin oraz innych środków czystości oferowanych pod markami all®, Snuggle®, Wisk®, Sun®, Surf® i Sunlight®. Dodatkowo, firma wytwarza także środki do prania i zmywania dla wielu sieci detalicznych w Ameryce Północnej. Roczna sprzedaż netto firmy szacowana jest na 1.6 miliarda dolarów. Więcej informacji na www.sunproductscorp.com.