2015-11-30

25-lecie działalności firmy Henkel w Polsce

Firma Henkel jest obecna w Polsce od 25 lat. Mijające ćwierćwiecze było okresem szybkiego rozwoju - dziś firma Henkel Polska uzyskuje rocznie ponad 2 mld złotych przychodów, a jej produkty i usługi towarzyszą polskim konsumentom w codziennym życiu, zaspokajając ich różnorodne potrzeby.

Henkel był jednym z zagranicznych przedsiębiorstw, które zaczęły inwestować swój kapitał w Polsce zaraz po tym, jak ruszyła lawina przemian – został uwolniony rynek i zniesiono cenzurę. Powoli zmieniał się styl życia Polaków, rosła świadomość i potrzeby konsumentów, a wraz z nimi liczba podmiotów, które chciały te potrzeby zaspakajać. Henkel odnalazł się w tej rzeczywistości, konsekwentnie wprowadzając na rynek nowe, niedostępne wcześniej markowe produkty, a tym samym podnosząc jakość życia Polaków.- Dzięki międzynarodowemu know-how, innowacyjnemu podejściu do biznesu oraz pasji i zaangażowaniu naszych pracowników Henkel wpisał się na stałe w krajobraz gospodarczy współczesnej Polski. Z takimi powszechnie rozpoznawalnymi i cenionymi markami jak Persil, Taft, Ceresit i Loctite firma stała się wiodącym producentem na tutejszym rynku, towarzysząc milionom polskich konsumentów w codziennym życiu – mówi Janusz Gołębiowski, prezes Henkel Polska.

Trochę historii

Henkel rozpoczął działalność w Polsce od produkcji chemii budowlanej, inwestując jako pierwszy międzynarodowy koncern w rozwój tego rynku. W 1991 w Stąporkowie uruchomiona została pierwsza fabryka firmy, a z taśmy produkcyjnej zjechał pierwszy worek Ceresitu. Z udziałem firmy zmieniał się krajobraz architektoniczny kraju – pojawiły się nowoczesne obiekty, z których firma jest dumna do dziś. W pierwszej połowie lat 90. firma rozpoczęła także sprzedaż klejów konsumenckich takich marek jak Pritt i Pattex.

W 1991 firma Henkel nabyła fabrykę produkcji detergentów Polleny Racibórz i przeprowadziła gruntowną modernizację zakładów, mającą na celu zwiększenia jej efektywności oraz zmniejszenie uciążliwości dla otoczenia. Jedna z pierwszych inwestycji Henkla w Raciborzu było zamknięcie węglowej kotłowni i zastąpienie jej nowoczesną gazową. Przez wszystkie kolejne lata inwestycje pro-środowiskowe były równie ważne jak te w zwiększanie mocy produkcyjnych zakładu. Dzisiaj zakład produkcji proszków do prania w Raciborzu jest przykładem najwyższej efektywności wykorzystywania zasobów naturalnych w całym henklowskim świecie.
 
Od 1991 roku firma działa aktywnie na rynku kosmetyków, a dynamiczny rozwój w tym sektorze nastąpił w wyniku globalnego połączenia z firmą Schwarzkopf. Polski oddział Schwarzkopf został włączony do struktur Henkel Polska w 1996 roku. Wówczas to na polskim rynku pojawia się Palette Intensive Color Creme -  międzynarodowa marka do koloryzacji włosów.

Od 1993 roku Henkel aktywnie działa na polskim rynku technologii klejących dla przemysłu – to wówczas rozpoczyna swoją działalność spółka Henkel Metal Chemicals. Wyraźne wzmocnienie działań w tym sektorze nastąpiło w 1998, gdy częścią polskiego Henkla staje się firma Loctite Polska, co jest wynikiem światowej akwizycji. 

Henkel Polska dzisiaj

Dziś, po 25 latach obecności w Polsce firma Henkel Polska to jeden z liderów na rynku klejów budowlanych, konsumenckich i technologii klejących dla przemysłu, kosmetyków oraz środków piorących i czystości. Firma zatrudnia 950 pracowników. Posiada 6 centrów produkcyjnych: zakłady w Raciborzu, Stąporkowie, Dzierżoniowie i Wrzącej oraz centra impregnacji próżniowej w Tychach i Bielsku Białej. W Polsce ulokowane zostało także Międzynarodowe Centrum Innowacyjnych Technologii Budowlanych Ceresit, gdzie opracowywane są i testowane nowe receptury produktów, które trafiają później na rynki Europy i Bliskiego Wschodu.

Henkel dostarcza setki produktów używanych każdego dnia przez miliony Polaków pod takimi markami jak Persil, E, Perwoll, Silan, Pur, Somat, Bref, Clin, Palette, Taft, Schauma, Gliss Kur, Fa, Syoss, Bac, Denivit, Vademecum, Igora Royal, Bonacure, Pattex, Metylan, Pritt, Ceresit, Cimsec, Thomsit, Teroson, Bonderite i Loctite.

Henkel Polska jest także jednym z liderów zrównoważonego rozwoju w Polsce. Wynika to z poczucia odpowiedzialności i równocześnie stanowi o przewadze konkurencyjnej firmy. Polskie zakłady Henkla są przykładem na mądre korzystanie z zasobów naturalnych – co roku obniżają zużycie wody, energii i ilości wytwarzanych odpadów, dając przykład w całym henklowskim świecie. Firma nieustannie dąży do tego, żeby jej produkty były bardziej przyjazne dla środowiska i pozwalały konsumentom ograniczać ich środowiskowy ślad.  

Jako lider społecznej odpowiedzialności biznesu firma wspiera lokalne społeczności w rozwiązywaniu problemów. Pomagają jej w tym pracownicy w ramach Programu Wolontariatu Pracowniczego MIT (Make an Impact on Tommorow), który działa w firmie od ponad 17 lat. Firma realizuje także korporacyjne projekty społeczne, takie jak: „W drodze do pracy” - projekt aktywizacji zawodowej kobiet czy Shaping Futures -  inicjatywa skierowana do wychowanków Stowarzyszenia Wioski Dziecięce SOS, której celem jest stworzenie młodym ludziom szans na lepszą zawodową przyszłość.

Henkel jest także liderem w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Wobec swoich pracowników prowadzi przemyślaną politykę personalną, oferując szerokie możliwości rozwoju zawodowego w kraju i za granicą, w tym planowanie kariery, rotację stanowisk oraz systematyczną ocenę i rozwój kompetencji. Jednym z kluczowych elementów zarządzania zasobami ludzkimi w Henklu są działania związane z zarządzaniem różnorodnością takie jak wspieranie karier kobiet czy programy rozwoju młodych talentów. Pozycję firmy jako wiodącego pracodawcy na polskim rynku potwierdzają liczne nagrody i certyfikaty, m.in. trzykrotny tytuł Top Employer, statuetki w rankingach „Najlepszy Pracodawca” oraz „Pracodawca Godny Zaufania”, a także wyróżnienie „Solidny Pracodawca 2015” i certyfikat HR Najwyższej Jakości. Henkel jest sygnatariuszem Karty Różnorodności, która zobowiązuje firmę do aktywnego propagowania oraz wspierania równego traktowania pracowników w miejscu pracy.