20 lut 2015  Warszawa

Wiadomości z Schwarzkopf

Stylizacyjny przewodnik

Karnawał to doskonała okazja, aby z bliska przyjrzeć się dostępnym na rynku produktom do stylizacji włosów. O tym do czego służą i jakiego efektu możemy się po nich spodziewać opowiada stylista Schwarzkopf Professional – Grzegorz Fedoryszyn.

Produkty do stylizacji pomagają nie tylko tworzyć, ale również utrwalać fryzury. Ich wybór jest ogromny – od podstawowych pianek i lakierów, aż po żele w sprayu, pudry do stylizacji, czy kosmetyki teksturyzujące. W gąszczu tych wszystkich, dostępnych na rynku produktów łatwo się pogubić i w efekcie stosować produkty niedopasowane do swoich oczekiwań - mówi Grzegorz Fedoryszyn.

Decydując się na użycie konkretnego produktu do stylizacji, na początku trzeba zdefiniować na uzyskaniu jakiego efektu nam zależy – jeśli chcemy cieszyć się fryzurą pełną objętości, to powinniśmy wybrać zupełnie inne produkty do stylizacji niż wtedy, kiedy chcemy wygładzić włosy. Tylko kierując się takim podejściem jesteśmy w stanie uzyskać przy pomocy produktów do stylizacji taką fryzurę, na której nam zależy. Aby uniknąć rozczarowania efektem, który dany produkt zapewni na włosach warto zapoznać się
z najpopularniejszymi produktami i ich właściwościami – tłumaczy Grzegorz.

Pianka do włosów
Wielofunkcyjny kosmetyk, który ułatwia modelowanie wielu rodzajów włosów. W zależności od wybranego wariantu zwiększa objętość, nabłyszcza lub podkreśla skręt, a także przeciwdziała elektryzowaniu się włosów lub chroni przed działaniem wysokiej temperatury. Sprawdzi się również, gdy tapirujemy włosy, albo chcemy uzyskać efekt fal i loków.

Aplikacja
Piankę nakładamy na mokre lub suche włosy. Aby ją odpowiednio rozprowadzić najlepiej wycisnąć kosmetyk najpierw na dłoń i dopiero później, przy pomocy grzebienia wczesać we włosy.

Polecam

 • Bardzo mocno utrwalająca pianka OSiS+ Grip.
  Rekomendowana cena detaliczna poj. 200 ml, ok 59 zł.
 • Lakier do włosów

To najpopularniejszy produkt do stylizacji. Ma przede wszystkim utrwalać fruzurę, jednak obecnie ma również dodatkowe właściwości - chroni włosy przed szkodliwym wpływem środowiska, zapobiega ich puszeniu się oraz elektryzowaniu. Wybierając lakier należy jednak pamietać, żeby jego rodzaj dostosować do Twoich włosów i typu stylizacji - sprężyste loki potrzebują lekkiego i elastycznego utrwalenia, podczas gdy misternie ułożone upięcia wymagają mocniejszego lakieru do włosów.

Aplikacja
Rozpyl lakier na suche włosy z odległości mniej więcej ok. 30 cm. Jeśli chcesz uzyskać bardziej naturalny efekt utrwalenia, wykorzystaj w czasie aplikacji suszarkę do włosów.

Polecam

 • Lakier Elastycznie Utrwalający OSiS+ Elastic
  Rekomendowana cena detaliczna poj. 300 ml, ok 63 zł.

 • Lakier Nadający Objętość OSiS+ Glamour Queen
  Rekomendowana cena detaliczna poj. 250 ml, ok 71 zł.

 • Lakier Bardzo Mocno Utrwalający OSiS+ Session
  Rekomendowana cena detaliczna poj. 300 ml, ok 63 zł.

Żel
Kosmetyk, który zapewnia efekt trwałego utrwalenia włosów, nawet w przypadku wysokiej wilgotności powietrza oraz nadaje im wyjątkowy połysk. Sprawdzi się przede wszystkim przy stylizacji krótkich włosów, gdy chcemy podkreślić fryzurę lub poszczególne jej części.

Aplikacja
Żel nakładamy na suche lub wilgotne włosy. Wystarczy rozetrzeć produkt w dłoniach, a następnie, w zależności od potrzeb, wetrzeć na całą powierzchnię włosów lub tylko na wybrane partie.

Polecam

 • Bardzo Mocny Żel Elastyczny OSiS+ Gelastic
  Rekomendowana cena detaliczna poj. 150 ml, ok 65 zł.

 • Żel Bardzo Mocno Utrwalający OSiS+ G-Force
  Rekomendowana cena detaliczna poj. 150 ml, ok 65 zł.

Guma
Zapewnia mocny poziom kontroli nad fryzurą i separację poszczególnych pasm. Dodatkowo nadaje włosom połysk. Sprawdzi się w czasie stylizacji krótkich fryzur, którym chcemy nadać teksturę i układać w dowolnym kierunku.

Aplikacja
Wystarczy rozetrzeć odrobinę produktu w dłoniach, a następnie potrzeć włosy i układać je według uznania. Można również nałożyć niewielką ilość gumy bezpośrednio na suche lub wilgotne włosy, ułożyć i pozostawić do wyschnięcia.

Polecam

 • Włoknista guma OSiS+ Thrill
  Rekomendowana cena detaliczna poj. 100 ml, ok 60 zł.

Pasta
Sprawdzi się w sytuacji, gdy zależy nam na separacji pojedyńczych pasm włosów i możliwości wielokrotnego układania włosów. Zapewnia efekt maksymalnie zmierzwionych oraz matowych włosów. Dodatkowo możemy oczekiwać od pasty średniej mocy utrwalenia.

Aplikacja
Pastę nakładamy najpierw na dłoń, w której rozcieramy produkt, a następnie bezpośrednio na suche lub wilgotne włosy. Następnie możemy dowolnie układać fryzurę nadając jej odpowiednią teksturę.

Polecam

 • Pasta do układania włosów OSiS+ 4-Play
  Rekomendowana cena detaliczna poj. 150 ml, ok 71 zł.
 • Pasta nadająca kształt OSiS+ Mess Up
  Rekomendowana cena detaliczna poj. 100 ml, ok 60 zł.

Wosk
Wosk ma przede wszystkim nadawać włosom miękkość, kształt oraz połysk. Jednak dzięki nowym formułom i konsystencjom pozwala również podkreślać wybrane pasma włosów, zapewnia lekkie utrwalenie, suchą teksturę oraz możliwość szybkiej zmiany stylu fryzury.
W zależności od wybranego wariantu sprawdzi się zarówno na krótkich, długich, czy kręconych włosach.

Aplikacja
Wosk w klasycznej formie należy najpierw nałożyć na dłonie, potrzeć, aby go rozgrzać, a następnie wetrzeć w suche lub wilgotne włosy, nadajac im dowolny kształt.

Polecam

 • Wosk nadający połysk OSiS+ Shape
  Rekomendowana cena detaliczna poj. 50 ml, ok 62 zł.
 • Wosk w pudrze OSiS+ Wax Dust
  Rekomendowana cena detaliczna poj. 15 g, ok 78 zł.
 • Elastyczny wosk w musie OSiS+ Whipped Wax
  Rekomendowana cena detaliczna poj. 75 ml, ok 82 zł.

Puder do stylizacji
Kosmetyk, który dzięki swojej formule zapewnia włosom utrwalenie, niesamowitą objętość, teksturę i miękki matowy efekt. Sprawdzi się zarówno przy tworzeniu fryzur na krótkich jak i długich włosach. Jego działanie będzie nieocenione szczególnie w sytuacjach, w których nie mamy za dużo czasu na stylizację.

Aplikacja
Puder możemy stosować na dwa sposoby. Po pierwsze możemy rozetrzeć go w dłoniach, aż zmieni konsystencję na kremową, a następnie nałożyć na suche włosy i stylizować je według uznania. Można także przechylić głowę do dołu, posypać włosy pudrem i rozprowadzić go we włosach u nasady w celu uzyskania bardziej wyrazistego i ekstrawaganckiego wykończenia fryzury.
Aby uzyskać wyraźniejszy efekt matowej fryzury, produkt można nałożyć na wilgotne włosy, przeczesać je palcami i nadać fryzurze ostateczny kształt, a następnie pozostawić do wyschnięcia.

Polecam

 • Puder do stylizacj OSiS+ Dust It
  Rekomendowana cena detaliczna poj. 300 ml, ok 75 zł.

Produkty nabłyszczające włosy
Działanie tego typu kosmetyków opiera się na specjalnych formułach, które przede wszystkim dodają włosom lustrzanego połysku. Sprawdzą się więc w stylizacji suchych i matowych włosów. Często również oprócz właściwości nabłyszczających zapewniają lekkie utrwalenie, czy wygładzenie fryzury.

Aplikacja
Jeśli nabłyszczacz jest w sprayu należy rozpylać go na suche włosy z odległości ok. 30 cm, a nastepnie układać włosy jak zwykle. Aby jeszcze łatwiej rozprowadzić produkt na całych włosach i uzyskać rezultat bardziej naturalnego ruchu można wykorzystać suszarkę w trakcie rozpylania sprayu. Jeśli używasz produktu w kremie – nałóż niewielką ilość produktu na suche włosy, a następnie stylizuj je wedle uznania. Możesz także nałożyć niewielką ilość produktu na mokre włosy przed suszeniem, aby zapobiec puszeniu się grubych włosów.

Polecam

 • Spray Nabłyszczający OSiS+ Sparkler
  Rekomendowana cena detaliczna poj. 300 ml, ok 74 zł.

 • Serum wygładzające OSiS+ Magic Gloss
  Rekomendowana cena detaliczna poj. 50, ok 66 zł.

Suchy szampon
Produkt stworzony przede wszystkim z myślą o odświeżeniu włosów między kolejnymi myciami. Ma jednak również właściwości stylizacyjne – zapewnia objętość, lekkie utrwalenie i separację poszczególnych pasm włosów. Należy jednak pamiętać o jego dokładnym wyczesaniu, szczególnie z ciemnych włosów.

Aplikacja
Zanim użyjesz produktu zabezpiecz swoje ubranie. Następnie skieruj aplikator kosmetyku w kierunku nasady włosów i spryskaj je. Pozostaw produkt do całkowitego wyschnięcia, a następnie dokładnie wyczesz włosy we wszystkich kierunkach, aby usunąć wszystkie pozostałości produktu i nadać fruzyrze pożądany kształt.

Polecam

Suchy szampon zwiększający objętość OSiS+ Refresh Dust
Rekomendowana cena detaliczna poj. 300 ml, ok 75 zł.

Spray ułatwiający suszenie włosów
Skraca czas potrzebny na wysuszenie włosów, a także – w zależności od wybranego wariantu - ma również inne właściwości stylizacyjne takie jak dodanie włosom objętości, czy niesamowitego połysku, ich wygładzenie, czy zapobieganie elektryzującowaniu się.

Aplikacja
Wystarczy rozpylić spray na wilgotne włosy, wysuszyć i stylizować według uznania.

Polecam

 • Ekspresowy spray ułatwiający suszenie OSiS+ Blow&Go THICK
  Rekomendowana cena detaliczna poj. 200 ml, ok 75 zł
 • Ekspresowy spray ułatwiający suszenie OSiS+ Blow&Go SMOOTH
  Rekomendowana cena detaliczna poj. 200 ml, ok 75 zł

Produkty do wygładzania włosów
Niezastąpione, gdy chcemy wyraźnie wygładzić włosy, jednocześnie ich nie przeciążając oraz nadać im naturalny połysk. Dodatkowo chronią również włosy przed wysoką temperaturą podczas ich suszenia.

Aplikacja
Wystarczy nałóżyć niewielką ilość produktu na wilgotne włosy i wysuszyć je przy pomocy płaskiej szczotki. Można także rozprowadzić niewielką ilość kosmetyku na suche włosy w celu dodatkowego wygładzenia i zapobiegnięcia elektryzowaniu się.

Polecam

 • Emulsja wygładzająca OSiS+ Softn’Straight
  Rekomendowana cena detaliczna poj. 150 ml, ok 61 zł.

Produkty ułatwiające prostowanie włosów
Ten rodzaj kosmetyków pomaga uzyskać efekt wygładzonych włosów – nawet jeśli są niesforne, kręcone lub faliste. Jednocześnie zapobiegają elektryzowaniu się i chronią pasma przed działaniem wysokiej temperatury. Szczególnie polecam ten kosmetyk osobom, które nie wyobrażają sobie codziennej stylizacji bez użycia prostownicy, czy lokówki.

Aplikacja
Produkt należy rozpylić na mokrych włosach, a następnie wysuszyć je przeczesując palcami. Aby uzyskać efekt wygładzonej fryzury w czasie suszenia włosów polecam używać płaskiej szczotki, a gdy pasma będą już zupełnie suche – podzielić je na sekcje i wygładzić prostownicą. W przypadku bardzo grubych włosów możesz rozpylić produkt na suche włosy, a następnie użyć prostownicy.

Polecam

 • Serum prostujące OSiS+ Flatliner
  Rekomendowana cena detaliczna poj. 200 ml, ok 66 zł.

Produkty podkreślające loki
Bardzo często włosy, które naturalnie się kręcą wymagają użycia dodatkowych produktów do stylizacji, które podkreślą loki, nadając im niesamowitą, naturalną sprężystość i jedwabistą gładkość. Nowoczesne formuły tych kosmetyków często przy okazji chronią włosy przed wysoką temperaturą podczas suszenia, zapobiegają ich elektryzowaniu się oraz nadają im naturalny połysk.

Aplikacja
Wszystko zależy od rodzaju produktu – jeśli mamy do czynienia z kosmetykiem w kremie wystarczy wgnieść jego niewielką ilość w wilgotne loki, a następnie wysyszyć je przy pomocy suszarki z dyfuzorem. Ważne, aby suszyć włosy na niskich obrotach, aby zapobiec puszeniu się włosów. Produkty tego typu można też nakładać na suche loki, by uzyskać dodatkową separację i odświeżenie fryzury.

Polecam

 • Krem podkreślający loki OSiS+ Curl Me Soft
  Rekomendowana cena detaliczna poj. 150 ml, ok 61 zł.


Grzegorz Fedoryszyn – stylistka marki Schwarzkopf Professional, właściciel Studia Fryzjerskiego Fedoryszyn, ul. Krakowska 52 we Wrocławiu. Posiada 18-letnie doświadczenie w zawodzie fryzjera, w którym ceni przede wszystkim możliwość nieograniczonego tworzenia. Jego specjalnością jest strzyżenie, które wg niego stanowi podstawę pracy fryzjera.